Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Letnia noc nad Wisłą

Data wydarzenia: 16 sierpnia 2017

Z okazji Święta Wojska Polskiego mieszkańcy, turyści i pasjonaci lotnictwa przyjęli nasze zaproszenie na specjalny program edukacyjno-artystyczny. Widzów powitał dyrektor muzeum Paweł Pawłowski oraz dowódca 4 Skrzydła Lotnictwa Szkolnego płk pil. Wojciech Pikuła. Wieczór w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie wypełniły prelekcje, pokazy grup rekonstrukcji historycznej oraz występy artystyczne. Punktem kulminacyjnym był występ legendy polskiej Muzyki elektronicznej- Władysława Komendarka.

Nasi goście mieli okazję wysłuchać prelekcji i obejrzeć wystawę poświęconą Mi-6, największemu służącemu w Polskich Siłach Powietrznych śmigłowcowi – w sześćdziesiątą rocznicę oblotu. Wystawa powstała dzięki wsparciu Roberta Gretzyngiera, w oparciu o materiały i zdjęcia zgromadzone, w muzealnym archiwum oraz użyczone przez naszych przyjaciół. Wernisażowi towarzyszyli  weterani lotów na Mi-6 :  pułkownik Podwiązka oraz kpt.(R) nawig. Włodzimierz Baran, który przekazał do muzealnego archiwum znaczny zbiór materiałów dotyczących eksploatacji tego Giganta. Prelekcję historyczną na temat śmigłowca Mi-6 wygłosił wieloletni wykładowca ppłk (R) nawig. Andrzej Kołodziejski…

Drugim bohaterem wieczoru był samolot MiG 29 w 40. rocznicę oblotu prototypu.  Słowo wstępne wygłosili – znany pasjonatom lotnictwa z lotów pokazowych, kpt. (R) pil. Witold „Toyo” Sokół, który podzielił się ze słuchaczami swymi doświadczeniami lotniczymi związanymi ze służbą na MiGu-29……oraz Generał Ryszard Hać, doświadczony pilot samolotów Su-22, były Dyrektor MSP i wieloletni dowódca  na wszystkich szczeblach Sił Powietrznych…

Podczas Letniej Nocy zaprezentowany został również prototyp pomnika lotniczego na obchody 100-lecia lotnictwa zaprojektowany przez Filipa Idzikowskiego…

…czytelnicy śledzący losy polskich asów lotniczych z Dywizjonu 303 mieli szansę nabyć wraz z autografem autora egzemplarz bestsellera „Legenda Dywizjonu 303″…Na nasze wezwanie odpowiedziały zaprzyjaźnione Grupy Rekonstrukcji Historycznej. GRH ,,Wolant” wraz z ,,Atellier Weissmann”, którzy prezentowali Państwu sylwetki rekonstruktorów w przedwojennych mundurach lotniczych i wprowadzali w tajniki fotograficznego rzemiosła.

Zaproszenie przyjęły również osoby współtworzące naszą placówkę, m.in. dr Waldemar Wójcik oraz dr Andrzej Szmania.

SRH 8 Pułku Piechoty Legionów – w trakcie wydarzenia można było porozmawiać z rekonstruktorami o tradycjach polskiego oręża oraz zrobić sobie zdjęcie,… …można też było wsiąść do Jeepa Willysa z Grupy Jeep Willys Polska, tego samego, który niespełna dwa tygodnie temu brał wraz z nami udział w II Spotkaniu na Przyczółku w Mniszewie… Wśród naszych gości nie zabrakło organizatorów tego Spotkania – z wójtem generałem Markiem Drapałą na czele…

Część artystyczną otworzył przyjaciel naszego muzeum – społeczny dyrektor artystyczny Letniej Nocy Muzealnej – Andrzej „Cypis” Królikowski wraz z Eweliną Pisarską-Kalbarczyk… Wysłuchaliśmy koncertu zespołu Aplauz z Gołębia.

Zespół „Szarotki”, reprezentujący 5. Batalion Strzelców Podhalańskich, tak jak się tego spodziewaliśmy, swą muzyką i ruchem scenicznym licznie zgromadził publiczność pod sceną Letniej Nocy…Dla miłośników ostrzejszych riffów na scenie pojawił się zespół BLEACH z nową wokalistką – Miss tegorocznego „Military Festiwal” Marysią Linde…

Gwiazdą wieczoru był instrumentalista Władysław Gudonis Komendarek. Ponad godzinny występ artysty, wzbogacony iluminacjami laserowymi i choreografią Magdaleny Jaskółki, to niezwykłej urody muzyka, zaskakująca nietypowymi rozwiązaniami aranżacyjnymi i urzekająca swoją melodyjnością. Efektowny koncert muzyki elektronicznej i progresywnej zakończył letnią noc w muzeum…

 Ze względu na pokaźny materiał fotograficzny jest on do obejrzenia na zewnętrznej galerii – Pełna fotorelacja (kliknij)

 

Serdecznie dziękujemy prelegentom, artystom i rekonstruktorom za ich nieoceniony wkład w sukces naszej imprezy. Dziękujemy również władzom: 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych oraz 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego za niezawodną pomoc, a wszystkim gościom, których nie sposób wymienić z nazwiska dziękujemy za uświetnienie tego wieczora swoimi osobami i miłe słowa, które na każdym kroku słyszeliśmy.