Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Europejska Noc Muzeów 2024 w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Data rozpoczęcia: 18 maja 2024 17:00 | Data zakończenia: 18 maja 2024 23:59

 

 

Europejska Noc Muzeów 2024! 🌃🌛

18 maja 2024
g. 17:00 – 23:00
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

 

 

🩵 Doświadcz niezwykłej magii podczas Europejskiej Nocy Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie! 🌙
💚 Wybierz się w niezapomnianą podróż z historią lotnictwa, wypełnioną licznymi atrakcjami.
💙 Odkryj nasze eksponaty w zupełnie nowym świetle, gdy słońce zachodzi, a noc staje się żywym tłem dla fascynujących wydarzeń.

 

➡️ Zarezerwuj datę – 𝟏𝟖 𝐦𝐚𝐣𝐚 𝟐𝟎𝟐𝟒 – i dołącz do naszego wyjątkowego wydarzenia przygotowanego dla Państwa w zupełnie nowej, atrakcyjnej formule! ⬅️

🎶Głównym punktem Nocy Muzeów będzie występ Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego, który kontynuuje ponad 100-letnią tradycję grup teatralno-estradowych działających przy Domach Żołnierza Polskiego w okresie II Rzeczpospolitej i zaprezentuje okolicznościowe widowisko przygotowane specjalnie na tę okazję! Ale to tylko początek!

 

Dodatkowo podczas całego wydarzenia dostępny będzie szereg dodatkowych atrakcji na tę jedyną w swoim rodzaju noc! 🌛
Na dobry początek zdradzamy kilka z nich:

 

🛩️ Wykłady w ramach “Wszechnicy Lotniczej”, które poszerzą Waszą wiedzę o historii i technologii lotniczej.
🛩️ Spotkanie z grupą Biało-Czerwone Wirtualne Iskry, dzięki którym będzie można wziąć udział w fascynującym interaktywnym pokazie, a nawet wcielić się w rolę pilota samolotu TS-11 Iskra.
🛩️ Pokazy laserowe w namiocie sferycznym, pełne magii światła, muzyki i nowoczesnych technologii.
🛩️ Animacje i filmy dla dzieci, aby również najmłodsi mogli cieszyć się tą wyjątkową nocą.
🛩️ Stoiska promocyjno – edukacyjne: m.in. COBI – gdzie będziecie mogli podziwiać olbrzymią wystawę modeli samolotów z klocków, a może nawet złożyć swój własny… ☺️; Lotnicza Akademia Wojskowa oraz Koła Naukowe Lotniczej Akademii Wojskowej, Agencja Mienia Wojskowego.

🛩️Balon promocyjny SM Ryki.

 

 

Ale to nie wszystko! Dołączcie do wydarzenia i bądźcie z nami na bieżąco, niebawem będziemy informować Was o kolejnych atrakcjach!

 

🎟️ Wstęp na wystawy – tylko 1zł – cegiełka na renowację naszych eksponatów! 🚁
To będzie jedno z największych kulturalnych wydarzeń muzealnych tego roku! Nie przegapcie go! Zapraszamy Was
serdecznie na Europejską Noc Muzeów w Muzeum Sił Powietrznych! ✈️🌟

 HARMONOGRAM ATRAKCJI

✅ 17.00 – Otwarcie Nocy Muzeów
✅ Pokazy filmu animowanego o tematyce lotniczej – z serii „Co by było gdyby zwierzęta mówiły? „Pies Ciapek” znowu w służbie” prod. IPN w godz.: 17:15, 21:00 – dodatkowe późniejsze pokazy zgodnie z potrzebami odbiorców (Aula MSP)
✅ Pokazy Zespołu akrobacyjnego Wirtualne Biało-Czerwone Iskry w godz.: 17:30, 19:30, 22:00 (Sala wysoka MSP)
✅ Prezentacja balonu Spółdzielni Mleczarskiej Ryki „ SM Ryki” w godz. 17:00-20:00 (Ekspozycja plenerowa);
✅ “Wszechnica Lotnicza” – cykl wykładów naukowych w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie poświęconych szeroko pojętemu lotnictwu wojskowemu, (Aula MSP) w godz.:
18:00-18:25 – Płk dr inż. Andrzej TRUSKOWSKI, prof. LAW, Prorektor ds. kształcenia – z wykładem: „Śmigłowiec na polu walki, krótka historia wiropłata”“
18:25-18:50 – Dr hab. Adam WETOSZKA, prof. LAW, Prorektor ds. studenckich z wykładem: „Historia pewnego myśliwca PZL P.11c”
18:50 – 19:15 – Dr Tomasz Osiński, Pracownia Historii Polski i Historii Powszechnej LAW z wykładem: „Propaganda „Święta Lotnictwa Polskiego” w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej”
19:15-19:40 – Pchor. Izabela Kuszewska, studentka LAW z wykładem: „Córki przestworzy – Stefania Wojtulanis, Anna Leska, Jadwiga Piłsudska”
✅ Koncert Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego o godz. 20:00 (scena w otwartym Hangarze MSP)
✅ Spotkanie z gwiazdami – Koło Astronomiczne LAW przedstawi możliwości obserwacji nieba o godz. 21:30 (stoisko Koła Astronomicznego LAW)
✅ Pokaz dynamiczny Dronów sterowanych radiowo – o godz. 22:00 (plac przed Pomnikiem Bohaterskim Lotnikom Szkoły Orląt)
✅ Pokazy laserów w godz. 21:00, 21:45, 22:30 (Duży namiot sferyczny)
✅ 23.00 – Zakończenie Europejskiej Nocy Muzeów

Przez cały czas trwania wydarzenia obecne będą stoiska promocyjno-edukacyjne:
✔️ Stoiska Lotniczej Akademii Wojskowej:
Koła Młodych Konstruktorów LAW
Koła Astronomicznego LAW
✔️ Agencja Mienia Wojskowego.
✔️ COBI

Informacje organizacyjne: 
➡️ Godziny otwarcia Muzeum w dn. 18.05.2024 r. : 10:00 – 16:00 oraz 17:00 – 23:00.
➡️ Sprzedaż biletów na wydarzenie 16:45 – 22:30.
➡️ Noc Muzeów jest otwarta dla wszystkich chętnych, nie są wymagane zapisy, nie ma limitu osób.
➡️ Bilet na wystawy podczas wydarzenia kosztuje symboliczną złotówkę za osobę (cegiełka na renowację eksponatów) lub jest bezpłatny na podstawie biletu do muzeum zakupionego w dniu 18.05.2024 (w godz. 10:00-16:00 obowiązują ceny biletów wg cennika).
➡️ Wejściówki należy zakupić w kasach muzeum w dniu imprezy, nie ma możliwości nabycia biletów on-line ani wcześniejszej rezerwacji.
➡️ Wstęp do statków powietrznych An-26, Mi-6 „Jagiełło”, Jak-40 oraz do hangaru będzie bezpłatny.
➡️ Wszystkie dodatkowe zaplanowane atrakcje będą dostępne na terenie Muzeum bez żadnych dodatkowych opłat (zarówno na ekspozycji plenerowej, jak i w budynku).
➡️ W sklepiku muzealnym w sprzedaży dostępne będą pamiątki oraz gadżety lotnicze i militarne.
➡️ Nie przewidujemy punktu gastronomicznego na terenie Muzeum (dostępny będzie automat z przekąskami przy kasach muzealnych).
➡️ Start poszczególnych atrakcji będzie ogłaszany poprzez muzealny system nagłośnienia.
➡️ 19 maja 2024 – niedziela – Zielone Świątki – Muzeum pozostaje nieczynne!

 

 

 

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego jest największą instytucją artystyczną w Wojsku Polskim realizującą szeroki wachlarz zadań artystycznych mających na celu kształtowanie postaw patriotycznych, edukacyjnych i wychowawczych.

RZAWP dziedziczy ponad 100-letnią tradycję grup teatralno-estradowych działających przy Domach Żołnierza Polskiego w okresie II Rzeczpospolitej. Zespół popularyzuje treści narodowe i chwałę oręża polskiego w kraju i za granicą. Tym samym realizuje życzenie Marszałka Józefa Piłsudskiego o utworzeniu sceny żołnierskiej, na której „powinno się grać głównie sztuki optymistyczne i radosne, dające ludziom wiarę i nadzieję.”

Głównym nurtem działalności artystycznej Zespołu jest prezentowanie programów okolicznościowych w formie widowisk i koncertów oraz oprawa muzyczna uroczystości państwowych i wojskowych.

W repertuarze Zespołu odnaleźć można wszelkie gatunki i style muzyczne, które zachwycą najbardziej wymagających odbiorców – zarówno tych starszych jak i młodszych.

W skład Zespołu wchodzą: soliści, chór, balet, orkiestra symfoniczna i orkiestra koncertowa. Aktualnie zatrudnionych jest w Zespole ponad 150 artystów: piosenkarzy, śpiewaków, muzyków, tancerzy i artystów chóru.

Wyjątkowym znakiem rozpoznawczym Reprezentacyjnego Zespołu Artystycznego Wojska Polskiego są kostiumy sceniczne, które w większości stanowią kopie autentycznego umundurowania historycznego: od wojów Mieszka I poprzez „skrzydlatą” husarię Jana III Sobieskiego do czasów współczesnych. W magazynach zgromadzono ponad 1200 kostiumów i rekwizytów, których różnorodność, bogactwo zdobień i kolorystyka zachwycają widzów. Kostiumy artystów RZAWP dostarczają publiczności niezapomnianych wrażeń estetycznych i są stanowią źródło wiedzy na temat historii oręża polskiego.

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego cieszy się ogromnym powodzeniem i uznaniem w kraju i za granicą. Zespół odbył ponad 200 tournée, m.in. do Niemiec, Francji, Belgii, Holandii, Wielkiej Brytanii, Włoch, Hiszpanii, Szwecji, Danii, Słowacji, Czech, Korei Południowej, Chin, Stanów Zjednoczonych i Kanady. Występował także przed Janem Pawłem II na specjalnej audiencji w 1994 roku. W kraju brał udział w ponad 60 tys. koncertów. Wszystkie występy Zespołu są gorąco oklaskiwane przez publiczność i komplementowane przez krytyków muzycznych za kunszt i maestrię wykonania.

Reprezentacyjny Zespół Artystyczny Wojska Polskiego posiada na swoim koncie szereg nagrań dla Telewizji Polskiej oraz na potrzeby filmu. Ukazało się ponad 100 płyt CD z nagraniami polskich pieśni patriotycznych w wykonaniu RZAWP.

"Wszechnica Lotnicza"

“Wszechnica Lotnicza” to nowy cykl wykładów naukowych w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie poświęconych szeroko pojętemu lotnictwu wojskowemu. Zapoczątkowany zostanie właśnie podczas nadchodzącej NOCY MUZEÓW.

W muzealnej Auli im. J. Bajana wystąpią:

  • 18.00-18.25 – Płk dr inż. Andrzej TRUSKOWSKI,prof. LAW, Prorektor ds. kształcenia – z wykładem: „Śmigłowiec na polu walki, krótka historia wiropłata”“ 
  • 18.25-18.50 – Dr hab. Adam WETOSZKA, prof. LAW, Prorektor ds. studenckich z wykładem: „Historia pewnego myśliwca PZL P.11c” 
  • 18.50 – 19.15 – Dr Tomasz Osiński, Pracownia Historii Polski i Historii Powszechnej LAW z wykładem: „Propaganda „Święta Lotnictwa Polskiego” w pierwszych latach po zakończeniu II wojny światowej” 
  • 19.15-19.40 – Pchor. Izabela Kuszewska, studentka LAW z wykładem: „Córki przestworzy – Stefania Wojtulanis, Anna Leska, Jadwiga Piłsudska” 

 

Lotnicza Akademia Wojskowa

Lotnicza Akademia Wojskowa (LAW) jest partnerem MSP w organizacji Nocy Muzeów. 

Specjalnie dla Państwa  uczelnia przygotuje:

Stoiska promocyjne LAW – nie tylko dla potencjalnych studentów… ;)

  • Koło Astronomiczne LAW
  • Koło Młodych Konstruktorów LAW – prezentacja dronów
  • Klub Uczelniany Akademickiego Związku Sportowego LAW w Dęblinie – pokaz sztuk walk (19:30 – plenerowa arena przy samolocie An-26)

Pokaz dynamiczny Dronów sterowanych radiowo – (g. 22:00  plac przed Pomnikiem „Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt”)

 

STOISKO PROMOCYJNE AGENCJI MIENIA WOJSKOWEGO

W trakcie imprezy będziecie mieli okazję odwiedzić również stoisko promocyjne Agencji Mienia Wojskowego, gdzie znajdziecie informacje na temat działalności AMW oraz imprez lotniczych i nie tylko organizowanych przez Agencję.

Pokaz Grupy "Wirtualne Biało-Czerwone Iskry"

Kolejnym z gości podczas Europejska Noc Muzeów 2024 – Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie będzie grupa “Wirtualne Biało-Czerwone Iskry”. Jest to wirtualny zespół akrobacyjny latający na symulatorze DCS World.
Co dla Was przygotowali?
➡️ 3 pokazy na żywo całej grupy Wirtualne Biało-Czerwone Iskry z muzyką i komentarzem na żywo. Przed każdym pokazem odbędzie się prezentacja zespołu. Występy opierają się na prawdziwych wiązankach zespołu Biało-Czerwone Iskry – legendarnej grupy akrobacyjnej, która w latach 1969-2022 prezentowała się na pokazach lotniczych w Polsce i na całym świecie.
➡️ W przerwach pomiędzy występami grupa udostępniać będzie sprzęt do lotów dla odwiedzających muzeum. Będą organizować loty zapoznawcze i przekazywać wskazówki jak je wykonać poprawnie.
Chcesz zasiąść za wirtualnymi sterami TS-11 Iskra? W takim razie nie może Cię zabraknąć na naszej Nocy Muzeów!

BALON SM RYKI

Trzymajcie kciuki za pogodę! Jeśli będzie sprzyjająca zobaczycie na naszym muzealnym niebie przepiękny balon Spółdzielni Mleczarskiej Ryki.

W którym kierunku skierują go wiatry? Przybądźcie i przekonajcie się na własne oczy! 👀🎈

 

COBI

Firma COBI czyli polski producent klocków konstrukcyjnych z Mielca, zaprezentuje ekspozycję modeli samolotów z okresu I i II wojny światowej, oraz współczesnych myśliwców NATO. W strefie budowy najmłodsi konstruktorzy będą mogli zbudować własne samoloty, śmigłowce i rakiety a także wygrać nagrody w licznych konkursach. Nie zabraknie również atrakcji dla całkiem dorosłych pasjonatów klocków.

Pokazy laserów

Kolejną z atrakcji, jakie przewidzieliśmy dla Państwa podczas Nocy Muzeów będą niezapomniane POKAZY LASEROWE, Odbywać się one będą w namiocie sferycznym umiejscowionym na końcu muzealnej Alei Lim-ów.

Seanse odbywać będą się trzykrotnie (21:00, 21:45, 22:30) , czas trwania jednego to około kilkunastu minut. Szczegółowy program będzie dostępny w multimedialnym kiosku umieszczonym przed namiotem, po zmroku uruchomiona dodatkowo zostanie specjalna iluminacja przed wejściem.

Pokazy będą podzielone na 3 bloki:

🎥 Historia Marzeń o Lataniu – Kreskówkowa animacja

Podróż startuje w momencie, gdy ludzkość zaczęła marzyć o unoszeniu się w przestworzach. Lasery przeniosą widzów w świat kreskówkowej animacji, opowiadając historię tęsknoty za lataniem.

💥 Beam Show – Podwodna bitwa morska

Lasery, tajemniczy dym i dźwięki muzyki z filmu „Das Boot” – otoczą nas klimat i emocje wojny podwodniaków.

💃🕺 Polskie Wesele – Coś na wesoło

Humorystyczny akcent pokazu, czyli laserowe obrazy weselne ożyją przy rytmach biesiadnej muzyki 🎶

🎂 I coś na deser – pokaz laserów w towarzystwie futurystycznych brzmień z Filmu „Chappie” 🎶