Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Odkryj Muzeum na nowo

Zapraszamy Państwa do obejrzenia cyklu krótkometrażowych filmów i odkrycia na nowo zabytków prezentowanych w naszym Muzeum.

Czas zamknięcia wystaw dla widzów był dla nas okazją do kwerend archiwalnych w muzealnych zbiorach oraz literaturze, by wypracować nowe formy kontaktu z widzami. Publiczność muzealna po „kulturalnej kwarantannie” na nowo pragnie odkrywać dziedzictwo przeszłości, uświadamiając sobie jak duże znaczenie ma obcowanie z kulturą. Nowe technologie mogą znacznie ułatwić ten kontakt, przygotowując zwiedzających na bezpośrednie spotkanie z zabytkami.

Krótkie formy filmowe łączą elementy teatrum z prezentacją zbiorów archiwalnych, pamiątek i wybranych muzealiów z kolekcji Muzeum Sił Powietrznych. Filmowe ujęcia kolekcji połączone są z recytacją fragmentów pamiętników i listów pilotów.

Poddane interpretacji pracowników Muzeum mają na celu zaprezentować muzealia i wybrane wątki z historii polskiego lotnictwa z innej perspektywy: której nie dostrzegamy podczas zwiedzania wystawy.

Ekspozycja stała naszego muzeum – „Historia Polskiego Lotnictwa Wojskowego” jest wystawą żywą, którą wzbogacamy sukcesywnie nowymi eksponatami. Dodatkowe elementy – opisy, prezentacje multimedialne i dźwięki – wprowadzają naszych widzów w narrację wystawy, pozwalając poczuć klimat czasu i wyruszyć w podróż po dziejach polskiego lotnictwa.

Filmowy cykl edukacyjny uzupełnia narrację ekspozycji, akcentując unikatowe muzealia, wydarzenia i postaci. Wraz z edukatorami poruszamy się wśród wspomnień, dzienników, relacji świadków i fotografii.