Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Sklep muzealny

lotnicze pamiątki i wydawnictwa

Polecamy: książki, czasopisma, plakaty, karty pocztowe, modele, zabawki i puzzle, koszulki, czapki i bluzy oraz pamiątki: breloki, smycze, piny, butony, magnesy, kubki, grawertony…

 

nasi klienci mogą u nas kupić produkty firmowe m.in.:

 

 

Muzeum nie prowadzi sprzedaży internetowej

 

Zapraszamy w godzinach otwarcia wystaw (wtorek-niedziela)

nasze wydawnictwa

SIŁA NOŚNA, 1918-2018 historia polskiego lotnictwa wojskowego

ISBN 987-83-66042-00-1, 2018, oprawa twarda, 240 stron, cena: 75 zł , wersja w etui: 95 zł

 

 

Pasjonatom lotnictwa polecamy szczególnej uwadze jubileuszową publikację, wydaną przez Wojskowy Instytut Wydawniczy i Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Album pn. „Siła Nośna” jest prestiżowym autorskim projektem historycznym, przypominającym dzieje lotnictwa i ludzi związanych z tą formacją, charakteryzującym się wysoką wartością merytoryczną i bogatą ikonografią, ale i niezwykle artystycznym wykonaniem. Publikacja jest jednym z oficjalnych wydawnictw przygotowanych z okazji stulecia lotnictwa wojskowego.

Zamierzeniem wydawców było przedstawienie przekrojowo 100-letniej historii polskiego lotnictwa wojskowego. Począwszy od pierwszych lat tuż po odzyskaniu niepodległości przez Polskę i czasów pionierów lotnictwa, aż po dzień dzisiejszy i najnowsze technologie lotnicze. Album zawiera wiele niepublikowanych do tej pory zdjęć i materiałów znajdujących się w zasobie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz w kolekcjach prywatnych.

Nasza publikacja jest hołdem dla tych, którzy tworzyli historię. Większość z nich nie było dotychczas bohaterami żadnych publikacji drukowanych. Wiele zdjęć zrobionych zostało w powietrzu, co w tamtych czasach nie było powszechną praktyką. Album jest również okazją do prześledzenia w trzech całkowicie różnych okresach losów i rozwoju polskiego lotnictwa wojskowego, którego historia jest przecież niewiele krótsza od historii lotnictwa w ogóle. Rozdziały albumu dotyczą poszczególnych okresów działalności lotnictwa wojskowego w Polsce, lata 1918 – 1939,  okres 1939 – 1945 (lotnictwo na Zachodzie jak i na Wschodzie), po 1945 r (uwzględnienie faz rozwoju lotnictwa z punktu widzenia sprzętu i zadań lotnictwa). Każdy z trzech rozdziałów poprzedzony jest tekstami historyczno-publicystycznymi, których autorem jest Robert Gretzynger, uznany specjalista i historyk lotnictwa.

Album otwierają teksty okolicznościowe Prezydenta RP i zwierzchnika sił zbrojnych, Ministra Obrony Narodowej oraz przedstawiciela mecenasa albumu – Polskiej Grupy Zbrojeniowej.

 

 

DOTYKAJĄC NIEBA śpiewnik pieśni i piosenek lotniczych

ISBN 987-83-66042-01-8, 2018, oprawa miękka, 58 stron, cena 10

 

Każda z piosenek w śpiewniku posiada swój zapis nutowy, które wykonał Andrzej Mariusz Kolendo, i opatrzona jest krótkim odautorskim opisem, przybliżającym czytelnikowi okoliczności powstania utworu. Śpiewnik jest bogato ilustrowany. Poza historycznymi fotografiami ze zbiorów Muzeum Sił Powietrznych, autorzy zamieścili również widowiskowe sesje air to air jednego z najlepszych fotografików lotnictwa – Sławka Hesji Krajniewskiego, zdjęcia Adama Kostyry z Lotniczej Warszawy oraz materiały z prywatnych zbiorów autorów piosenek

 

315 Dywizjon Myśliwski „Dębliński”

Zeszyty Historyczne Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie , nr 1

ISBN 987-83-66042-05-6, oprawa miękka, szyta, s. 48, cena 10

 

Publikacja stanowi podsumowanie wystawy pt. pt. „315 Dywizjon Myśliwski Dębliński”, której wernisaż odbył się 14 sierpnia 2019 roku w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Prezentacja jednej z formacji wchodzącej w skład dywizjonów lotnictwa myśliwskiego Polskich Sił Powietrznych w Wielkiej Brytanii w czasie II wojny światowej. Dywizjon ten został zorganizowany 8 stycznia 1941 roku na lotnisku w Acklington. Na jego personel składali się przede wszystkim ludzie pochodzący z Centrum Wyszkolenia Lotnictwa w Dęblinie, stąd też nazwa dywizjonu – „Dębliński”. Pod brytyjskim niebem walczyli, zwyciężali i ginęli za wolną Polskę. 75 lat temu, 18 sierpnia 1944 roku, najwyższą ofiarę złożył jego dowódca – mjr pil. Eugeniusz Horbaczewski – jeden z najwybitniejszych asów polskiego lotnictwa i obecnie patron 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.