nowe nabytki w kolekcji

Data wydarzenia: 14 grudnia 2018

Mieszkanka Dęblina, pani Magdalena Ciepiela-Litewska użyczyła dla Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zbiór artefaktów związanych z 18 Pułkiem Piechoty Wojska Polskiego. Jednym z najbardziej efektownych eksponatów jest godło Polski wykonane własnoręcznie przez Jana Lankiewicza, jednego z żołnierzy pułku. W zbiorze znalazło się także kilka zdjęć pułkowych oraz dokumenty. W roku odzyskania przez Polskę Niepodległości eksponaty te niewątpliwie przyczynią się do upamiętnienia wydarzeń z 1918 roku. Przekazane nam przedmioty, fotografie i dokumenty będą prezentowane na wystawie głównej „Historia polskiego lotnictwa wojskowego”, jak również wzbogacą zasób naszych archiwaliów.

18 Pułk Piechoty powstał w roku 1919 na bazie 2. Pułku Ziemi Rzeszowskiej, który był formowany na przełomie 1918 i 1919 roku. Żołnierze pułku wywodzili się głównie z 17. i 89. Pułku Piechoty armii austriackiej. Jeszcze gdy pułk funkcjonował jako 2.Pułk, pod koniec 1918 został wysłany na front pod Przemyśl, a w maju 1919 na front wołyński w rejon miejscowości Brody. Od września 1919 pułk zajmował pozycje nad rzeką Uborć gdzie pozostał do kwietnia 1920. W późniejszych etapach wojny bataliony pułku zostały przerzucone na północ gdzie stoczyły walki pod Ladami, Komarówką i Klinnem. W Bitwie Warszawskiej pułk brał udział w walkach pod Płońskiem. Działania bojowe zakończył we wrześniu we wschodniej Małopolsce. W okresie międzywojennym pułk stacjonował w Skierniewicach i był w składzie 26. Dywizji Piechoty. Latem 1939 roku pułk brał udział w pracach fortyfikacyjnych w rejonie Węgrowca i Żnina, zaś po wybuchu wojny został przydzielony do armii „Poznań”. Walkę 1 września 1939 pułk rozpoczął pod Nakłem i Kcynią. Historia 18 Pułku Piechoty zakończyła się wraz z Bitwą nad Bzurą.

Info: https://www.jednostki-wojskowe.pl