My, Armii Krajowej żołnierze

Data rozpoczęcia: 27 września 2022 12:00 | Data zakończenia: 27 września 2022 16:00

Dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – Paweł Pawłowski
Dyrektor Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej w Szczecinie – dr Paweł Skubisz
Kierownik Oddziału Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie – Artur Mackiewicz

zapraszają na uroczyste otwarcie wystawy MY, ARMII KRAJOWEJ ŻOŁNIERZE

27 września 2022 r. (wtorek) o godzinie 12.00

miejsce: Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, ul. Wojska Polskiego 70

w programie:

powitanie i wystąpienia okolicznościowe

wprowadzenie do wystawy „My, Armii Krajowej żołnierze” – Mirosław Borowski, Klub 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej

wprowadzenie do wystawy „Powstanie Warszawskie 1944. Bitwa o Polskę” – Rafał Semołonik, Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Koszalinie

wydarzenie organizowane w ramach Europejskich Dni dziedzictwa 2022 „Połączeni dziedzictwem” oraz Zachodniopomorskich Dni Dziedzictwa 2022 „Po nich dziedziczymy”

partnerzy wydarzenia: Klub 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej, Stowarzyszenie AK Okręg Koszalin, Muzeum w Koszalinie

Powstanie warszawskie 1944. Bitwa o Polskę

Wystawa elementarna została przygotowana przez Centralę Biura Edukacji Narodowej IPN w Warszawie, przedstawia podstawowe informacje o powstańczym zrywie naszej stolicy w sierpniu i wrześniu 1944 roku.

Jest pierwszą – w całości kolorową – wystawą o Powstaniu Warszawskim, dzięki kunsztownemu procesowi koloryzacji zdjęć czarno-białych dokonanemu przez Mikołaja Kaczmarka.

Zaprezentowane fotografie pochodzą ze zbiorów m.in. Muzeum Powstania Warszawskiego, Polskiej Agencji Prasowej, Ośrodka KARTA i kolekcji prywatnych.

autor: Artur Kolęda
konsultacja: dr Paweł Błażewicz, dr Paweł Rokicki
recenzja: dr hab. Filip Musiał, dr hab. Waldemar Grabowski
korekta: dr Piotr Chojnacki, Katarzyna Ziębik
koncepcja graficzna serii: Aleksandra Kaiper-Miszułowicz
opracowanie graficzne: Paulina Żak
cyfrowa koloryzacja zdjęć czarno-białych: Mikołaj Kaczmarek

My, Armii Krajowej Żołnierze

Wystawa prezentuje dokumenty, zdjęcia oraz pamiątki  z kolekcji Mirosława Borowskiego, byłego żołnierza, szczecińskiego kolekcjonera, przewodnika i zasłużonego dla kultury Pomorza Zachodniego, stale współpracującego z Klubem 12 Szczecińskiej Dywizji Zmechanizowanej.

Ekspozycja prezentuje w historycznym ujęciu powstanie Państwa Podziemnego i Armii Krajowej,  symbole AK i działalność przywódców, powstanie struktur m.in. oddziałów powstańczych, kierownictwa dywersji, „Szarych Szeregów”, „Wachlarza”, „Cichociemnych”. W skrótowy sposób ujmuje: Akcję Burza, Powstanie Warszawskie, działania w Puszczy Kampinoskiej, Operację Ostra Brama, 27. Wołyńską Dywizję Piechoty AK, działalność służby zdrowia – w 80. rocznicę powołania Armii Krajowej.

Armia Krajowa była ochotniczym wojskiem Polskiego Państwa Podziemnego. Wchodziła w skład Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej. Jej strategicznym celem było przygotowanie i wywołanie
ogólnopolskiego powstania.

14 lutego 1942 roku Naczelny Wódz generał Władysław Sikorski powołał Armię Krajową. Była ona kontynuatorką Służby Zwycięstwu Polski i Związku Walki Zbrojnej, formowanych do walki z okupantem niemieckim i sowieckim od 1939 roku. Pierwszym dowódcą AK został komendant główny ZWZ, generał Stefan Rowecki „Grot”. W czasie II wojny światowej Armia Krajowa była największym w Europie podziemnym zorganizowanym wojskiem. W 1944 roku jej liczebność sięgała ponad 350 tysięcy zaprzysiężonych żołnierzy, w tym ok. 10 tysięcy oficerów i ok. 35-40 tys. ochotników walczących w oddziałach leśnych. AK została rozwiązana 19 stycznia 1945 r. przez gen. Leopolda Okulickiego „Niedźwiadka”.

27 września obchodzimy Dzień Polskiego Państwa Podziemnego, święto żołnierzy AK. Faktycznie jest to data upamiętniająca dzień zawiązania pierwszej ogólnopolskiej organizacji konspiracyjnej, podporządkowanej Rządowi RP – Służby Zwycięstwu Polski. Organizacja ta została przekształcona w Związek Walki Zbrojnej.