Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego w Dęblinie

Data rozpoczęcia: 26 lutego 2022 10:00 | Data zakończenia: 26 lutego 2022 15:00

Każdy, kto lubi poznawać ciekawe miejsca, dziś ma do tego dobrą okazję. Z okazji święta przewodników turystycznych w wielu miastach można bowiem wziąć udział w bezpłatnym zwiedzaniu z przewodnikami.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Klub 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, Towarzystwo Przyjaciół Dęblina oraz Wojskowe Koła PTTK zapraszają na rajd pieszy szlakiem historii Dęblina.

W sobotę 26 lutego 2022 r. o godz. 10.00 wyruszymy wspólnie z przewodnikami by poznać dziedzictwo historyczne i przyrodnicze naszej małej ojczyzny. Rekonesans krajobrazowy będzie okazją do poznania pracy przewodników turystycznych z okazji Międzynarodowego Dnia Przewodników Turystycznych.

Organizatorami rajdu są: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, Klub 4. Skrzydła Lotnictwa Szkolnego, Towarzystwo Przyjaciół Dęblina oraz Wojskowe Koła PTTK nr 1 i 2 z Dęblina.

Wydarzenie adresowane jest do mieszkańców oraz nauczycieli, studentów i uczniów, pragnących poszerzyć swoją wiedzę o regionie.

Zbiórka g. 9.45 – Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie –

Trasa: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – Rynek w Dęblinie – historyczna zabudowa Szkoły Orląt – Lotniskowa wieża ciśnień – Zespół Pałacowo Parkowy LAW  –– Muzeum Sił Powietrznych – zwiedzanie nowych wystaw

Na zakończenie planowane jest ognisko z kiełbaskami i poczęstunek

Planowane zakończenie spotkania – g. 14.30

Udział w wydarzeniu jest bezpłatny!

Informacje organizacyjne:

Zapisy do dnia 16 lutego 2022 r. – ilość miejsc ograniczona

na adres email : sekretariat@muzeumsp.pl   lub telefonicznie : 261-519-450

Osoby niepełnoletnie mogą uczestniczyć w rajdzie tylko z opiekunami

Rajd ma charakter aktywnego spaceru po terenie, prosimy uczestników o zadbanie o ubiór i obuwie odpowiednie do warunków atmosferycznych i terenowych.

Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego, uroczyście obchodzony 21 lutego, został ustanowiony w 1989 r. podczas III Konwencji Światowej Federacji Stowarzyszeń Przewodników Turystycznych (World Federation of Tourist Guide Associations – WFTGA), która odbyła się w Nikozji na Cyprze.

Ideą Międzynarodowego Dnia Przewodników Turystycznych jest bezpłatne oprowadzanie mieszkańców danego regionu, w ich języku, po ich terenie. Ten dzień ma pokazać pracę przewodnika lokalnym społecznościom i lokalnym władzom, a także uświadomić gospodarzom terenu, jaką rolę odgrywają przewodnicy w obsłudze turystów, a w szczególności w kreowaniu wizerunku miasta czy regionu.

Przewodnik turystyczny, zgodnie z Europejskim Komitetem Standaryzacji (European Commitee for Standardisation), to osoba, która oprowadza zwiedzających w wybranym przez nich języku oraz objaśnia kulturalne i przyrodnicze dziedzictwo obszaru, na jaki posiada uprawnienia wydane przez odpowiednie władze.

Historia:

• I Międzynarodowa Konwencja Przewodników Turystycznych odbyła się w lutym 1985 r. w Jerozolimie. Wówczas zgłoszono propozycję utworzenia federacji narodowych i innych organizacji przewodników turystycznych.
  • Podczas II Konwencji, która odbyła się w 1987 r. w Wiedniu, WFTGA została zarejestrowana w oparciu o prawo austriackie. Siedzibą Federacji stał się Wiedeń ze stałym przedstawicielem WFTGA, ale siedzibą zarządu Federacji jest Londyn.
  • Podczas III Konwencji w Nikozji w 1989 r. ustanowiono dzień 21 lutego Międzynarodowym Dniem Przewodnika Turystycznego
  • Pierwszy raz świętowano Międzynarodowy Dzień Przewodnika Turystycznego (International Tourist Guide Day – ITGD) w 15 krajach, po tym jak Titina Loizides, przewodnicząca Światowej Federacji Przewodników Turystycznych (Word Federation of Tourist Guide Associations – WFTGA), zainicjowała go 21 lutego 1990 r.
  • WFTGA jest organizacją pozarządową, współpracującą z UNESCO i jest uznawana przez UNWTO (United Nations World Tourism Organization – Światowa Organizacja Turystyki Narodów Zjednoczonych) jako oficjalny organ reprezentujący wyszkolonych i licencjonowanych przewodników turystycznych na całym świecie. WFTGA jest organizacją non-profit kierowaną przez wybierany zarząd, którego członkowie obecnie pochodzą z następujących krajów: Austria, Cypr, Holandia, Indie, Wielka Brytania i Stany Zjednoczone Ameryki
  • Aktualnie Word Federation of Tourist Guide Associations zrzesza 65 organizacji przewodnickich krajowych z całego świata (ponad 120 000 członków)
  • Ostatnia Konwencja WFTGA odbyła się w dniach 30.01 – 02.02. 2011 r. w stolicy Estonii, Talionie, Prezesem Federacji została pani Rosalind Newlands ze Szkocji, a sekretarzem Patricka Blain