Konferencja muzealna - "Historia dwóch sztandarów"

Data rozpoczęcia: 26 października 2023 10:00 | Data zakończenia: 26 października 2023 12:30
26 października w siedzibie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie opowiemy historię dwóch sztandarów. Pierwszym z nich jest Sztandar Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie – relikwia polskiego lotnictwa wojskowego, którego depozytariuszem jest nasza instytucja. Drugi to Sztandar 1 Męskiej Drużyny Harcerskiej im. Czarnieckiego w Irenie, którego historia jest wciąż żywa w społeczności Dęblina.

Specjaliści zajmujący się wspomnianymi weksyliami podzielą się z nami swoimi doświadczeniami z dziedzin związanych z konserwacją i renowacją zabytków. Poznamy także, czasem sensacyjne, historie związane z tymi sztandarami.

Konferencja, pt. „Historia dwóch sztandarów” odbędzie się 26 października 2023 r.

w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Początek o godz. 10.00.

Wstęp wolny.

Program konferencji pt. „Historia dwóch sztandarów”:

– Powitanie gości przez Dyrektor MSP – Monikę Żmudę.

– Wystąpienia prelegentów:

• „Zarys dziejów i elementy symboliki sztandaru PSP na Zachodzie” – dr Roman Kozłowski, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.
  • „Współpraca ZHP z Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, podstawy prawne zabezpieczenia weksyliów harcerskich” – Komendant Chorągwi Lubelskiej – hm. Tomasz Sych.
  • „Historia odnalezienia po II wojnie światowej sztandaru I Męskiej Drużyny Harcerskiej im. St. Czarnieckiego w Irenie” – hm. Krystyna Drzewicz.
  • „Technologia i technika wykonania a przyczyny i rodzaje zniszczeń sztandarów i chorągwi z lat 20. XX wieku. Studium problemu na przykładzie konserwowanych obiektów ze zbiorów Muzeum Wojska Polskiego (nr inw. MWP: 35814, 2200, 414, 4141, 26436, 29670)” – dr Monika Stachurska Katedra Konserwacji i Restauracji Tkanin Zabytkowych Wydział Konserwacji i Restauracji Dzieł Sztuki Akademia Sztuk Pięknych w Warszawie
  • „Konserwacja sztandaru Polskich Sił Powietrznych oraz sztandaru I Męskiej Drużyny Harcerskiej im. St. Czarnieckiego w Irenie” – Jadwiga Kozłowska – Muzeum Wojska Polskiego.

– Dyskusja, pytania.

– Przerwa kawowa.

– g. 13:00 – zapraszamy na kolejne muzealne wydarzenie – Wernisaż wystawy – „MUNDURY LOTNICZE MARYNARKI WOJENNEJ RP i wybrane elementy wyposażenia”

Zapraszamy serdecznie!