Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Wernisaż wystawy - "MUNDURY LOTNICZE MARYNARKI WOJENNEJ RP i wybrane elementy wyposażenia"

Data rozpoczęcia: 26 października 2023 13:00 | Data zakończenia: 26 października 2023 15:00
Już 26 października „wypłyniemy” na szerokie wody. Tego dnia otworzymy wystawę czasową poświęconą lotnictwu Marynarki Wojennej, którego historię opowiemy przez pryzmat mundurów oraz specjalistycznego wyposażenia morskich lotników. Ekspozycja odwołuje się do 90 rocznicy przelotu kpt. pil. Stanisława Skarżyńskiego przez Atlantyk i 100 rocznicy powstania Morskiego Dywizjonu Lotniczego w Pucku.

Wernisaż wystawy

„MUNDURY LOTNICZE MARYNARKI WOJENNEJ RP i wybrane elementy wyposażenia”

czwartek 26 października 2023

w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

o godz. 13.00

Po odzyskaniu w 1918 roku przez Polskę niepodległości, wszystko było pierwsze, od spraw najważniejszych dotyczących ustroju państwa, parlamentu, rządu, wojska, do spraw najdrobniejszych jak przysłowiowe guziki na żołnierskich kurtkach. Świadczy o tym ówczesna dbałość o detale, takie jak mundurowe dodatki. Co prawda – niosące ze sobą symbolikę potrzebną do budowania morale wojska, ale w zestawieniu z olbrzymimi problemami jakie w tym czasie trawiły państwo, na czele z politycznymi i finansowymi, okazują się być zupełnie nie istotne. Przecież, biorąc pod uwagę najprostszy życiowy przykład, jakież ma znaczenie czy żołnierz walczący na froncie ma odpowiedniej barwy mundur, a insygnia państwowe na nim umieszczone są wystarczająco dobrze widoczne, gdy najzwyczajniej brakuje mu amunicji i żywności. A jednak… w tych pierwszych latach niepodległości nie było „mniej ważnych spraw”, wszystkie były jednakowoż istotne, amunicja w ładownicach i orzełek na maciejówce. Mundur lotniczy był projektowany i wykonywany z myślą o bezpieczeństwie i zadaniach, które wykonywali piloci morscy w powietrzu, nad akwenami wodnymi i personel naziemny  przygotowujący samoloty do lotów. Nie bez znaczenia był także aspekt reprezentacyjny munduru, podczas wszelkiego rodzaju parad czy uroczystości wojskowych Marynarki Wojennej.

Tak  zaczynała się  historia Munduru Lotniczego Marynarki Wojennej RP.

W 2023 roku mija 100. rocznica kształtowania się podstawowych struktur polskiego lotnictwa morskiego. Rozkazem Ministra Spraw Wojskowych ( MS Wojsk.) z 16 marca 1923 r. istniejący już VI Wydział lotniczy Departamentu Spraw Morskich MS Wojsk. przemianowano na Morski Dywizjon Lotniczy MDLot,  z siedzibą w Pucku.

31 grudnia 1923 r. wydano zarządzenie co do opracowania zasad tymczasowej organizacji lotnictwa morskiego na stopie pokojowej.

Wystawa ma ukazać niektóre elementy umundurowania lotników morskich w ich różnorodnych wariantach w okresie międzywojennym, powojennym do czasów obecnych, w miarę posiadanych zasobów muzealnych. Towarzyszą im eksponaty obrazujące wyposażenie w postaci mundurów, kombinezonów lotniczych, emblematów, odznak, naszywek, elementów wyposażenia statków powietrznych oraz systemów ratowniczych Lotnictwa Marynarki Wojennej RP.

Organizator

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Partnerzy:

Muzeum Wojska Polskiego

Muzeum Marynarki Wojennej

Wojskowy Instytut Medycyny Lotniczej

Instytut Techniczny Wojsk Lotniczych

Szefostwo Techniki Lotniczej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych

 

Partnerzy medialni:

Czasopismo  Magazyn miłośników lotnictwa morskiego „Historie Puckie”

 

Scenariusz wystawy/Scenario:

Dagmara Krukowska

Opracowanie tekstów/Text:

Dagmara Krukowska,  Jarosław Wróbel, dr Roman Kozłowski

Współpraca merytoryczna :

Kmdr nawig. dr Waldemar Wójcik

Kmdr dypl. pil. nawig.  Janusz Kaczmarek

mjr rez. mgr  inż. Mirosław Napurka

Tłumaczenie/Translation: Jacek Zagożdżon

Opracowanie graficzne/Graphics:

Jarosław Wróbel

Zdjęcia ze zbiorów:  

„Invidiame” M. Lipiński

Instytut techniczny Wojsk Lotniczych

Szefostwo Techniki Lotniczej Inspektoratu Wsparcia Sił Zbrojnych

Obrazy autorstwa Jarosława  Wróbla

Fotografie archiwalne:

Zbiory Muzeum MDLot w Pucku.

Zbiory kmdr. dr. Mariusza Konarskiego.

Wykorzystano zbiory prywatne:

Kadm. pil. Zbigniewa Smolarka

Kmdr nawig. dr Waldemara Wójcika

Kmdr dypl. pil. nawig.  Janusza Kaczmarka

Roberta Gretzyngiera

Wacława Hołysia

 

Wydarzenie poprzedzone będzie konferencją muzealną „Historia dwóch sztandarów” – serdecznie zapraszamy do udziału w obydwu wydarzeniach!