Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Lotnicy Polscy cc - Cichociemni - kpt. Edmund Marynowski

Wspomnienia na temat lotnika cc Cichociemnego kpt. Edmunda Marynowskiego ps. „SEJM” „SENAT”. W 77 rocznicę skoku do kraju.

 

Urodzony 16 listopada 1912 roku na warszawskiej Pradze Edmund Marynowski – oficer Wojska Polskiego, Polskich Sił Zbrojnych i Armii Krajowej, kapitan lotnictwa, cichociemny, uczestnik powstania warszawskiego. 77 lat temu 28 kwietnia w locie z Brindisi wykonał skok do kraju na zrzutowisko o kryptonimie „Koza” pomiędzy Bystrzycą a Bychawką pod Lublinem.

Po tygodniu dotarł do Warszawy, gdzie po okresie adaptacyjnym rozpoczął właściwą służbę dywersyjną. Został przydzielony do Bazy Lotniczej „Łużyce” Obszaru Warszawskiego AK na stanowisko oficera nadzoru technicznego, później dodatkowo był oficerem ds. zleceń dowódcy bazy płka Jana Białego. Od kwietnia 1944 roku dowodził IV kompanią „Jur”

 

Wziął udział w powstaniu warszawskim walcząc w batalionie „Zaremba-Piorun”, dowodził 2 kompanią lotniczą „Jura” tego batalionu. Aresztowany, osadzony w stalagu VII-F Lamsdorf, następnie przeniesiony do oflagu VII-A Murnau w Bawarii. Wyzwolony 29 kwietnia 1945 roku.

 

Emigrował do Wielkiej Brytanii, gdzie przeszedł szkolenie rolnicze i jako farmer wyemigrował do Kanady. Po latach pracy na roli, będąc wykształconym inżynierem, kreślarzem, emigrował wraz z rodzina do USA i rozpoczął pracę w firmie projektowej. Zmarł 9 czerwca 2014 w polskim domu opieki w Sun City, USA.

 

Wspomnienia p. Sławomira Snopka – regionalisty badającego losy cichociemnych: