Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Odkrywanie Muzeum na nowo

Data dodania: 17 maja 2021

Ponad 600 osób wybrało się w sobotni wieczór 15 maja 2021 r  na spacer do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Po długim czasie zamknięcia, Europejska Noc Muzeów była dla Muzealników pierwszą okazją do bezpośredniego spotkania z publicznością. Widzowie zaś, po „kulturalnej kwarantannie” mogli odkryć muzeum na nowo.

 

Wydarzenie odbywało się w ramach Międzynarodowego Dnia Muzeów ICOM, któremu w tym roku patronuje hasło: Przyszłość muzeów: „Odzyskaj i wyobraź sobie na nowo” –  które było zaproszeniem do wyobrażania sobie i dzielenia się nowymi praktykami tworzenia wartości, nowymi modelami biznesowymi dla instytucji kultury w zakresie innowacyjnych rozwiązań dla aktualnych wyzwań społecznych, ekonomicznych i środowiskowych.

 

W programie wydarzenia zaplanowaliśmy prezentacje nowych wystaw („W cieniu katyńskiego lasu”), nowych aranżacji (m.in. izolowane stanowiska dla samolotów, tablice opisowe, wystawa w namiocie sferycznym) oraz nowych obiektów z naszej kolekcji ( m.in. pamiątki z bombowca Vickers Wellington IC R1322 SM-F z 305. Dywizjonu Bombowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Ziemi Wielkopolskiej). Niewielkie grupy były oprowadzane przez Dyrektora Muzeum Pawła Pawłowskiego oraz Kierownika działu Edukacji-Jacka Zagożdżona.

 

Zaprezentowaliśmy nasze zabytki w nowym świetle dzięki iluminacji obiektów na ekspozycji plenerowej. Kierunkowe delikatne światła i światłocienie wydobywały niewidoczne za dnia walory artystyczne i plastyczne konstrukcji samolotów i śmigłowców. Zainteresowaniem cieszyło się także obserwowanie nieba przez teleskop na stanowisku Koła Naukowego Astronomicznego i Aeronautycznego Space LAW (Lotniczej Akademii Wojskowej).

Zwiedzaniu naszych wystaw towarzyszyły muzyczne i wizualne prezentacje przygotowane przez Stowarzyszenie Projekt Masow.

O 22.00 reflektor lotniskowy APM-90 rozświetlił nocne niebo nad naszą ekspozycją. Zainstalowany na podwoziu  ZiŁ-130 zestaw reflektora obsługiwali żołnierze Kompanii Ubezpieczenia Lotniska dęblińskiej 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego.

Ponad roczna pandemia i ograniczenie życia społecznego wyzwoliły w nas potrzebę spotkania i odkrywania na nowo miejsc, a także wyobrażania sobie dla nich nowej roli- w tworzeniu wspólnoty, w uczestnictwie w dyskusji o naszej wspólnej przyszłości.

 

Pragniemy podziękować wszystkim naszym wolontariuszom za pomoc w organizacji wydarzenia , w tym druhom i harcerzom z 39 Drużyny Harcerskiej „Azymut” z Dęblina.

Przede wszystkim dziękujemy naszym widzom za obecność i chęć spotkania się z nami w Muzeum!

 

opracowanie: Malwina Markiewicz
zdjęcia: Malwina Markiewicz, Kamil Krypski
zdjęcia: Jacek Zagożdżon, Izabela Kuszewska, fotorelacja Google-