O Lotnisku w Borowinie-Gołębiu z uczniami Szkoły Podstawowej nr 6 w Puławach

Data dodania: 31 października 2022

25 października 2022 roku klasę 8c ze Szkoły Podstawowej nr 6 w Puławach odwiedziła Małgorzata Daniłko, archiwista w Dziale Zbiorów Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Szkoła Podstawowa nr 6 im. „Lotników Polskich” współpracuje z naszą instytucją, uczniowie przyjeżdżają do Muzeum na lekcje muzealne. Spotkanie dotyczyło publikacji „Lotnisko Borowina-Gołąb. Okruchy pamięci”. Uczniowie usłyszeli historię przedwojennego Dęblińskiego Węzła Lotnisk, historię pilotów pochodzących z okolicy i kształcących się w Puławach oraz innych podchorążych ze „Szkoły Orląt”, którzy w czasie wojny walczyli w różnych dywizjonach w Anglii. Ponadto dowiedzieli się, jak wyglądały pierwsze dni II wojny światowej w okolicach Puław i co początek września 1939 roku oznaczał dla ludności cywilnej. Uczniowie mogli zobaczyć archiwalne fotografie przedwojennych samolotów PWS-26, zabudowań lotniska Borowina-Gołąb oraz dokumenty np. o wywłaszczeniu fragment pamiętnika Jerzego Polczyka zaczynający się datą 1 września 1939 roku.

Publikacja „Lotnisko w Borowinie-Gołębiu. Okruchy pamięci” została poświęcona dwóm mało znanym faktom z historii tych okolic: istnieniu tu lotniska należącego do Centrum Wyszkolenia Lotnictwa nr 1 w Dęblinie oraz tragediom z 2 września 1939 roku, w wyniku których zginęło 13 niewinnych osób w Gołębiu i 8 osób w Borowej. W pracy znalazło się wiele unikatowych zdjęć dotyczących lotniska oraz nieznane dotąd plany i dokumenty. Do wydania dołączona jest płyta z audycją Mariusza Kamińskiego z Radia Lublin: „Tragedia kobiet z Gołębia w 1939 roku”, która została nagrana w 2009 roku.  Książka „Lotnisko Borowina-Gołąb. Okruchy pamięci” otrzymała Wawrzyn Pawła Konrada i tytuł Książki Roku 2020 w kategorii „Publikacje wydane przez biblioteki województwa lubelskiego”, nagroda jest przyznawana przez Wojewódzką Bibliotekę Publiczną im. H. Łopacińskiego w Lublinie.