Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Nowa publikacja o samolocie TS-8 Bies

Data dodania: 22 września 2021

Podczas V. Seminarium Muzealnictwa Wojskowego miała miejsce premiera nowego wydawnictwa z serii”samolot po polsku” autorstwa Andrzeja Glassa i Pawła Pawłowskiego pt. „samolot szkolno-treningowy TS-* Bies”. Jest to kolejna publikacja wydana wspólnie przez Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz Wydawnictwo Stratus.

Publikacja prezentuje historię powstania i rozwoju samolotu TS-8 „Bies”, opis użycia w polskim lotnictwie wojskowym i cywilnym. Książka ilustrowana dużą ilością zdjęć, w tym wiele publikowanych po raz pierwszy, sa tu także plany w skali 1/48, kolorowe profile, w tym w 4 rzutach. 164 strony.

Autorzy zaprezentowali także współcześnie latające „Biesy” oraz egzemplarze zachowane w polskich muzeach i na pomnikach.

 

publikacja do nabycia w sklepie muzealnym w cenie 59,-zł (sklep otwarty od wtorku do niedzieli, lub on-line)

 

Samolot szkolno-treningowy TS-8 Bies, Andrzej Glass, Paweł Pawłowski, 2021 , s. 164

Wydawnictwo Stratus, Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ISBN 978-83-66549-34-0, 978-83-66042-12-4

 

TS-8 Bies w kolekcjach muzealnych i na pomnikach

 

Samolot TS – 8 Bies skonstruowany w Instytucie Lotnictwa przez zespół inżynierów pod kierownictwem Tadeusza Sołtyka to samolot, który jako symbol wszedł na trwałe do historii polskiego lotnictwa. Opisana szczegółowo w niniejszej  publikacji konstrukcja, jest motywem i inspiracją dla kolejnych pokoleń pasjonatów awiacji, modelarzy a przede wszystkim muzealników, których zadaniem jest utrwalenie polskiej myśli technicznej dla przyszłych pokoleń.

Biesy zaczęły być wycofywane z wojskowych jednostek szkolnych w połowie lat 60-tych XX wieku w związku z rozpoczęciem wprowadzania do szkolenia lotniczego, nowego samolotu odrzutowego konstrukcji Tadeusza Sołtyka – TS-11 „Iskra”.

To właśnie w owym czasie ponad 100 samolotów TS-8 Bies ( na ogólną liczbę ok. 250 wyprodukowanych egzemplarzy ) zostało przekazanych do lotnictwa cywilnego – aeroklubów, gdzie służyły na ogół do końca lat 70-tych XX w.

Wraz z upływem czasu wiele maszyn trafiło do polskich muzeów o profilu historyczno wojskowym i na pomniki w miejscach związanych z lotnictwem.

Na szczególną uwagę zasługuje kilka egzemplarzy, które zostały odbudowane i przywrócone do stanu lotnego a zarejestrowane w klasie specjalnej.

Ciekawostką jest fakt, że dwa egzemplarze TS-8 Bies były używane w Indonezji.

 

W publikacji „Samolot szkolno – treningowy TS-8 Bies”, czytelnik znajdzie rozdział, który jest przyczynkiem do uporządkowania i utrwalenia wiedzy na temat rozproszonych w Polsce muzealnych i pomnikowych egzemplarzy tego samolotu. Inspiracją do szerszego potraktowania tematu Biesów zachowanych w kolekcjach muzealnych i na pomnikach, była praca Łukasza Sambora i Tomasza Spólnickiego pt. „Zachowane samoloty w Polsce – katalog” dostępna na nieczynnej już od kilku lat stronie www.militarnepodroze.net.

 

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie będzie realizowało nowy projekt badawczy, polegający na sporządzeniu wykazu istniejących w przestrzeni publicznej samolotów TS-8 Bies. Będzie to zestawienie muzealnych i pomnikowych TS-8 Bies. Baza już wkrótce będzie dostępna na stronie domowej dęblińskiego muzeum.