Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Lotnicza Pamięć

Data dodania: 31 października 2022

W wigilię Dnia Wszystkich Świętych dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie oraz pracownicy działu historii lotnictwa i edukacji w ramach upamiętnienia bohaterskich polskich pilotów oddali cześć i zapalili znicze przy symbolicznej mogile poległych lotników na: Cmentarzu Wojennym Balonna, znajdującym się przy kościele garnizonowym pod wezwaniem Matki Boskiej Loretańskiej grobie gen. pil. Szczepana Ścibiora oraz przy Pomniku Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt.

 

W Dzień Zaduszny, wspominając swoich bliskich zachęcamy również Państwa do odwiedzenia grobów polskich lotników w rodzinnych stronach i oddania czci zmarłym bohaterom. Wielu z nich pozwalają zlokalizować śmigła wieńczące nagrobek, na innych mogiłach znajdziemy lotniczego orła lub biało-czerwoną szachownicę. Jedni byli asami przestworzy inni „szarymi korzeniami bujnych kwiatów”. Każdy z nich dołożył cegiełkę do wzmocnienia chwały polskich skrzydeł. Bliski sercom podchorążych „Szkoły Orląt” Jan Hryniewicz – inicjator stworzenia Sztandaru Polskich Sił Powietrznych, zarazem honorowy obywatel miasta Dęblin spoczywa pośród 43 swoich kolegów lotników na Cmentarzu Komunalnym w Dęblinie. Ośmiu kolejnych lotników znalazło swoje miejsce w Dęblinie na Cmentarzu Parafialnym – część z nich posiada tylko symboliczne mogiły. Każdy niemal cmentarz w Polsce ma swoich, wartych pamięci bohaterów. Na leśnych ścieżkach i przydrożnych krzyżach spotkamy nazwiska tych, którzy wznieśli się ponad chmury. Zadumajmy się chwilę i poszybujmy myślami wraz z nimi…

 

Wiedzę o zmarłych lotnikach i miejscach ich pochówku znajdziecie Państwo na wspieranej przez Muzeum Sił Powietrznych stronie „Niebieska Eskadra” https://niebieskaeskadra.pl/

Namawiamy również do kontaktu z administratorami strony, jeśli macie państwo wiedzę o pochowanych lotnikach, których nazwisk nie znaleźliście pośród wymienionych w bazie danych, pozwoli to na jej uzupełnienie, a tym samym ułatwi poszukiwania bliskim.