Historia na 102-lecie polskiego lotnictwa wojskowego

Data dodania: 23 maja 2020

Prezentujemy naszym widzom chronologiczny zestaw istotnych dat i wydarzeń z dziejów polskiego lotnictwa wojskowego,  obejmujący lata 1918-2020. Pragniemy w nim zwrócić uwagę na postaci, wydarzenia, uzbrojenie, umundurowanie, falerystykę, a także funkcjonowanie lotnictwa w kulturze masowej. Historia polskiego lotnictwa ukazana jest również z uwzględnieniem historii powszechnej, jak i wybranych wątków z  lotnictwa cywilnego i sportowego.

Kalendarium rozpoczyna pierwszy lot bojowy  samolotu pilotowanego przez por. pil. Stefana Bastyra i por. obs. Janusza de Beauriana 5 listopada 1918 roku – jako data inicjacji polskiego lotnictwa wojskowego. Kończymy w połowie 2020 roku. Czas ten obecnie skoncentrowany jest na wspieraniu przez Wojsko Polskie ( w tym Siły Powietrzne) działań na rzecz walki z epidemią koronawirusa.

Kalendarz wydarzeń nie jest oczywiście zamkniętym projektem, sukcesywnie będzie uzupełniany o dodatkowe wydarzenia.

Historia na 102. Kalendarium polskiego lotnictwa wojskowego 1918-2020

opracowanie merytoryczne i graficzne: Malwina Markiewicz

kwerendy archiwalne: Karolina Pardo-Dybcio

w projekcie wykorzystano materiały opracowane przez dr Andrzeja Przedpełskiego i dr Romana Kozłowskiego,