Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Dzień Podchorążego

Data dodania: 29 listopada 2022

Dzień Podchorążego jest świętem wojskowym obchodzonym na pamiątkę wydarzeń z 29 listopada 1830 roku, kiedy kadeci Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie rozpoczęli Powstanie Listopadowe, atakując siedzibę wielkiego księcia Konstantego Romanowa w Belwederze. Inicjatorem akcji był ppor. Piotr Wysocki.

 

Święto to po raz pierwszy obchodzono jeszcze pod zaborami w 1908 roku w konspiracyjnej Szkole Podchorążych we Lwowie. Pod koniec 1917 roku tradycję kontynuowała Szkoła Aspirantów Oficerskich w Ostrowi Mazowieckiej. Następnie uroczystości zorganizowano już po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku.

 

Jest to święto podchorążych studiujących we wszystkich akademiach i wyższych szkołach oficerskich: Wojskowej Akademii Technicznej w Warszawie, Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni, Akademii Wojsk Lądowych we Wrocławiu, Szkole Głównej Służby Pożarniczej w Warszawie a także w Lotniczej Akademii Wojskowej w Dęblinie. W Szkole Orląt od początku lat 60. ubiegłego wieku w tym czasie odbywały się uroczyste promocje oficerskie, a od lat 70. podchorążowie organizują swoje święto.

 

Z tej okazji urządzane są m.in. bale podchorążych, inscenizacje nocy listopadowej oraz pełnienie honorowej służby wartowniczej w historycznych mundurach. Ubiór z okresu kongresowego Królestwa Polskiego wyróżnia się na tle dzisiejszych mundurów swoją kolorystką (podstawową barwą korpusu piechoty był kolor granatowy i żółty) oraz nakryciem głowy czyli czarnym, filcowym kaszkietem z białymi kordonami. Jedną z tradycji jest przekazanie władzy nad uczelnią studentom, spośród których wybierany jest Rektor-Komendant.

 

Uroczysty capstrzyk już za nami pamiętajmy jednak o wydarzeniach sprzed stu czternastu lat. Podchorążym w dniu ich święta życzymy wysokich lotów

 

Fot. LAW