"Bocian nad Tatrami" przylecia┼é do Nowego Targu ­čŤę´ŞĆ

Data dodania: 22 stycznia 2024
Film produkcji Muzeum Si┼é Powietrznych w D─Öblinie ┼Ťwi─Öci triumfy przed podhala┼äsk─ů publiczno┼Ťci─ů! Dzi─Öki kooperacji naszej instytucji z Aeroklubem Nowy Targ oraz Urz─Ödem Miasta Nowy Targ zorganizowali┼Ťmy seans w wype┼énionej publiczno┼Ťci─ů sali widowiskowej Miejskiego Centrum Kultury. To by┼éa prawdziwa filmowa, lotnicza i historyczna uczta.

Projekcja wzbudzi┼éa niek┼éamane wzruszenia widz├│w i zaprezentowa┼éa pi─Ökno szybownictwa w najlepszym wydaniu. Go┼Ť─çmi wieczoru byli jeden z bohater├│w wyczynu sprzed lat i g┼é├│wny narrator filmu – Jan Tarczo┼ä; wielokrotny szybowcowy mistrz Polski, Europy i ┼Üwiata – Sebastian Kawa, kt├│ry opisa┼é mi─Ödzy innymi swoje prze┼╝ycia z lotu falowego nad himalajsk─ů Annapurn─ů; Robert Koprowski z Aeroklubu Nowy Targ, kt├│ry razem z zast─Öpc─ů dyrektora Muzeum Si┼é Powietrznych w D─Öblinie, Jakubem Mitkiem prowadzi┼é spotkanie. Nie spos├│b opowiedzie─ç wszystkich, arcyinteresujacych tre┼Ťci, kt├│re us┼éyszeli┼Ťmy podczas rozmowy. Niech point─ů b─Öd─ů s┼éowa Jana Tarczonia, kt├│ry podkre┼Ťli┼é, ┼╝e warto stawia─ç sobie ambitne i wysokie cele oraz d─ů┼╝y─ç do realizacji marze┼ä, pomimo wszelkich trudno┼Ťci i niepowodze┼ä.

Wspania┼éy wyczyn dw├│ch nowotar┼╝an – Stanis┼éawa J├│zefczaka i Jana Tarczonia, kt├│ry sta┼é si─Ö kanw─ů filmowego dokumentu „Bocian nad Tatrami. Historia szybowcowego rekordu wysoko┼Ťci lotu” mia┼é sw├│j pocz─ůtek nieopodal MCK, w mieszkaniach bohater├│w, kt├│rzy 5 listopada 1966 roku wyruszyli na podb├│j przestworzy.

Tego dnia, 58 lat temu dwaj szybownicy ustanowili rekordy ┼Ťwiata i Polski (do tej pory obowi─ůzuj─ůce w naszym kraju) w wysoko┼Ťci lotu. S─ů to: wysoko┼Ť─ç absolutna ÔÇô 12560 m oraz przewy┼╝szenie ÔÇô 11680 m. Produkcja Muzeum Si┼é Powietrznych rozpocz─Ö┼éa si─Ö de facto p├│┼étora roku temu, kiedy Jakuba Mitka, zast─Öpc─Ö dyrektora MSP odwiedzi┼é pilot oraz instruktor ACSL LAW, Maciej Peikert. To on by┼é pomys┼éodawc─ů przypomnienia tej fantastycznej historii. Pan Maciej by┼é te┼╝ przez wiele miesi─Öcy konsultantem produkcji, kt├│r─ů uwieczni┼é w pi─Öknej, filmowej formie Warsztat Film├│w Piotra Buczaka.

W produkcji wykorzystano oryginalny szybowiec SZD-9 Bocian D o znakach SP-2029, kt├│ry zosta┼é uratowany i odnowiony przez Ko┼éo Naukowe Lotnik├│w, dzia┼éaj─ůce pod kierownictwem Stanis┼éawa Gradolewskiego przy Politechnice Warszawskiej. Na nowotarskiej scenie niespodziank─ů by┼é inny szybowiec – jednomiejscowa Mucha 22 C std, na kt├│rym tak┼╝e wykonywane by┼éy wysoko┼Ťciowe loty falowe.

Publiczno┼Ť─ç niemal wype┼éni┼éa sal─Ö widowiskow─ů MCK, co by┼éo dla wszystkich organizator├│w wspania┼éym prezentem. Zaszczycili nas mi─Ödzy innymi zast─Öpca burmistrza Miasta Nowy Targ, Joanna Iskrzy┼äska-Steg i Antoni Kowalski, prezes Aeroklubu Nowy Targ. Grup─Ö, kt├│ra by┼éa licznie reprezentowana, stanowili lotnicy, mi─Ödzy innymi ze Stowarzysze┼ä Senior├│w Lotnictwa Wojskowego RP, do kt├│rego nale┼╝y Pan Jan Tarczo┼ä. Jednak najwy┼╝szym rang─ů pilotem podczas pokazu by┼é gen. dyw. Jacek Pszczo┼éa, by┼éy Inspektor Si┼é Powietrznych Dow├│dztwa Generalnego Rodzaj├│w Si┼é Zbrojnych, kt├│ry wyrazi┼é sw├│j podziw dla wyczynu sprzed lat.

Wydarzenie by┼éo tak┼╝e kolejnym krokiem do upami─Ötnienia Stanis┼éawa J├│zefczaka, kt├│ry zgin─ů┼é ┼Ťmierci─ů lotnika na nowotarskim lotnisku wkr├│tce po szybowcowym wyczynie, uczestnicz─ůc w szkoleniu na samolocie TS-8 Bies. Po spotkaniu pad┼éy, nieoficjalnie, deklaracje o umiejscowieniu tablicy pami─ůtkowej J├│zefczaka oraz o remoncie jego grobu na nowotarskim cmentarzu.

Po scenicznej rozmowie nie by┼éo ko┼äca wsp├│lnym zdj─Öciom i lotniczym wspomnieniom. Je┼Ťli ktokolwiek chcia┼éby uzyska─ç fotografi─Ö z naszej galerii, na kt├│rej znajduje siebie i swoich bliskich w lepszej jako┼Ťci, prosimy o prywatn─ů wiadomo┼Ť─ç.

Cz─Ö┼Ťci─ů wydarzenia by┼éa wystawa fantastycznych zdj─Ö─ç lotniczych Jakuba ┼Üwista, po┼Ťwi─Öconych szybownictwu, a tak┼╝e stoiska kilku instytucji lotniczych i wojskowych, mi─Ödzy innymi Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie, czy WCR Nowy Targ.

Dziękujemy Katarzynie Put oraz pracownikom Wydziału Promocji UM w Nowym Targu za pomoc w organizacji wydarzenia.

Tekst: J. Mitek
Zdj─Öcia: K. Kasprzak