Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

The Airmen

Od 26 sierpnia 2021 roku widzowie Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie obejrzą nową wystawę czasową pt. „The Airmen”. Ekspozycja w nowatorski i artystyczny sposób ukazuje projekt fotograficzny artysty Michała Solarskiego. Wystawa przygotowana przez Muzeum II Wojny Światowej w Gdańsku.

Wernisaż wystawy „The Airmen” był wydarzeniem towarzyszącym programowi uroczystej Gali Jubileuszowej z okazji 10. rocznicy utworzenia Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Wystawa w Dęblinie będzie prezentowana do 30 kwietnia 2022 roku.

Na wystawie prezentowane są unikatowe portrety bohaterów Polskich Sił Powietrznych u schyłku ich życia, zdjęcia lotników należące do zbiorów Muzeum II Wojny Światowej oraz  teksty przybliżające zwiedzającemu tematykę ekspozycji.

Zamierzeniem autorów wystawy było oddanie hołdu bohaterom tamtych dni – ludziom, którzy ryzykowali życie w obronie wolności i którzy pozostali wierni swoim ideałom do końca życia.

 

Portrety prezentowane na ekspozycji wykonał Michał Solarski w ramach autorskiego projektu „The Airmen”. Jego celem było dotarcie do jak największej liczby polskich żołnierzy służących w czasie wojny w Polskich Siłach Powietrznych w Wielkiej Brytanii. Owocem tych działań są prace fotograficzne dokumentujące spotkania z bohaterami w jesieni ich życia. Przedstawiane portrety ukazują ludzi, w których ciągle żywa jest pamięć o dniach, kiedy walczyli o wolność dla siebie, swoich bliskich i przyszłych pokoleń. Wystawa „The Airmen” jest pretekstem do refleksji nad naszą dzisiejszą pamięcią o tych ludziach i czynach, których dokonali.

 

Michał Solarski jest fotografem dokumentalistą, na co dzień pracującym w Londynie, gdzie studiował fotografię dokumentalną. Autorskie cykle realizuje głównie w Europie i w krajach byłych republik sowieckich. Od wielu lat pracuje nad cyklami fotograficznymi o polskiej emigracji do Wielkiej Brytanii. Jego prace były pokazywane na wystawach indywidualnych i zbiorowych oraz w galeriach i muzeach w wielu miejscach na świecie. Został wyróżniony międzynarodowymi nagrodami oraz publikował m.in. na łamach „National Geographic”, „The Guardian” oraz „Time”.

 

Patronat nad wystawą objęli: Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Związek Polskich Artystów Fotografów.

 

Wystawa przygotowana została w językach polskim i angielskim

Ekspozycja ma formę plenerową. Prezentowana jest przy wejściu głównym do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie przy ul. Lotników Polskich 1

Zapraszamy do zwiedzania od poniedziałku do niedzieli.

 

Zapraszamy do zwiedzania!