Józef Piłsudski i Symon Petlura – twórcy sojuszu polsko-ukraińskiego 1920 roku

102 rocznica porozumienia i sytuacja, jakiej jesteśmy świadkami od blisko dwóch miesięcy skłania do refleksji nad historią i wspólnymi relacjami z naszym wschodnim sąsiadem – Ukrainą. Historia obu narodów przeplata się i jest nieodłączną częścią naszego dziedzictwa – nie zawsze łatwego, pełnego niewyjaśnionych kwestii, ale też światłych idei, które łączyły nasze narody, jak podpisanie polsko-ukraińskiej konwencji wojskowej, tzw. Umowa Warszawska.

Zapraszamy Państwa do obejrzenia wystawy stworzonej przez dr. hab. Stanisława Stępnia, który wraz z dr. Jackiem Magdoniem z Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Rzeszowie stara się przybliżyć nadal mało znany okres odbudowywania polskiej państwowości i współpracy polsko-ukraińskiej w 1920 roku.

wystawa prezentowana na ekspozycji plenerowej

czas prezentacji: 21.04. 2021 – 29.05.2022