Gen. bryg. pil. obs. Szczepan Ścibior

Wystawa czasowa pt. „Gen. bryg. pil. obs. Szczepan Ścibior. Absolwent „Szkoły Orląt”, Komendant Oficerskiej, Szkoły Lotniczej, Ofiara zbrodni stalinowskich.”  ukazuje tragiczne dzieje gen. bryg. pil. obs. Szczepana Ścibiora, absolwenta pierwszej, przedwojennej promocji w dęblińskiej Szkole Orląt. Lata dzieciństwa i młodości, studia w Oficerskiej Szkole Lotnictwa, służbę w Polskich Siłach Powietrznych, pobyt obozie jenieckim, powrót do Dęblina na stanowisko komendanta Oficerskiej Szkoły Lotniczej oraz tragiczną śmierć w 1952 roku, która była konsekwencją terroru stalinowskiego.

Wystawa w części informacyjnej złożona jest z tablic opowiadających o życiu i tragicznej śmierci lotnika, a także drodze do odnalezienia po wielu latach jego szczątków. Centrum ekspozycji stanowią oryginalne pamiątki rodzinne użyczone przez rodzinę generała, m.in  wykonana na obczyźnie polowa odznaka pilota należąca do Szczepana Ścibiora.

wystawa udostępniona w terminie 5.11.2019-14.07.2020

scenariusz: Robert Gretzyngier,  Józef Zieliński, Marcin Arbuz, dr Roman Kozłowski, Jacek Zagożdżon

projekt: Robert Gretzyngier

tłumaczenie: Wojtek Matusiak