Zaślubiny z Wisłą - Europejskie Dni Dziedzictwa

Data rozpoczęcia: 14 września 2019 17:00 | Data zakończenia: 14 września 2019 19:00

14 września 2019 roku w Dęblinie odbędzie się ceremonia Zaślubin z Wisłą. Po raz trzeci pragniemy złożyć ślubowanie Królowej Polskich Rzek w Roku Ligi Morskiej i Rzecznej oraz z okazji 27. edycji Europejskich Dni Dziedzictwa, którym w tym roku patronuje temat przewodni: „Polski splot”.

Temat ten wpisuje się w założenia Programu Wieloletniego NIEPODLEGŁA na lata 2017-2022 i jest okazją do skupienia uwagi nad kwestią tworzenia niepodległego Państwa Polskiego oraz procesu scalania granic po latach zaborów. Wydarzenia wpisujące się w hasło przewodnie EDD będą przybliżały ich uczestnikom proces kształtowania się granic Polski po 1918 roku, przybliżając sylwetki osób, które angażowały się w proces budowania i utrwalania państwowości. Temat, przywołujący pojęcie „splotu” nawiązuje do wspólnego wysiłku Polaków związanego z połączeniem kraju z trzech części funkcjonujących wcześniej w ramach oddzielnych organizmów państwowych zaborców. Jest okazją do pokazania jak powstawało państwo i nowe instytucje po okresie niewoli.

Celem Zaślubin z Wisłą jest prezentacja splotu wybranych wątków naszej historii, związanych z rzekami: Wisłą, Odrą i Wartą oraz ich roli w powrocie Polski nad Bałtyk.

Koordynatorem Europejskich Dni Dziedzictwa jest Narodowy Instytut Dziedzictwa. Więcej na www.edd.nid.pl

program

17.00 – Zaślubiny z Wisłą w Dęblinie- uroczystość z udziałem Ligi Morskiej i Rzecznej, uczniów Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego  oraz mieszkańców Dęblina

17.00-20.00- występy artystyczne na scenie plenerowej, warsztaty edukacyjne przygotowane przez Muzeum Sił Powietrznych i Miejski Dom Kultury