Wystawa w Bułgarskim Instytucie Kultury

Data rozpoczęcia: 17 lipca 2020 18:00 | Data zakończenia: 17 lipca 2020 20:00

Zapraszamy do obejrzenia naszej wystawy pt Polsko-bułgarska współpraca w dziedzinie lotnictwa wojskowego i działalność PLL LOT w latach 30. XX wieku

wernisaż: 17 lipca 2020, godzina 18.00

miejsce: Bułgarski Instytut Kultury, Al. Ujazdowskie 33 w Warszawie

Główną część wystawy stanowią tablice na których opowiedziana została historia kilku najistotniejszych wątków polsko- bułgarskiej współpracy w dziedzinie lotnictwa wojskowego ale nie tylko. Pierwsza część opowiada o Konstantinie Uzunskim oraz Ludomile Rayskim, ludziach, którzy byli inicjatorami oraz realizowali założenia współpracy. Następnie zwiedzający mogą zapoznać się z polskimi konstrukcjami, które zostały do Bułgarii sprzedane, a więc samolotami PZL P. 24B oraz PZL .23 Karaś (PZL .43 Czajka). Kolejnym elementem wystawy jest opowieść o szkoleniu bułgarskich pilotów w Polsce. Ekspozycja dotyka również współpracy w dziedzinie lotnictwa cywilnego, szlaku komunikacyjnego między Polską a Bułgarią, istniejącego przed II Wojną Światową. Ciekawym wątkiem poruszonym w wystawie jest historia Bronisława Białeckiego, pilota, który w 1939 roku ewakuował samolot PWS-26 do Bułgarii. Wątkami zamykającymi wystawę są polskie osiągnięcia w sporcie lotniczym, wyczyny balonowe oraz samolotowe mające swoje miejsce na terenie Bułgarii. Uzupełnieniem wystawy jest ekspozycja przedstawiona w gablotach.

Prezentowane fotografie i dokumenty pozyskano ze zbiorów Ambasady RP w Sofii, PLL LOT, Narodowego Archiwum Cyfrowego, Wojskowego Biura Historycznego, Muzeum Lotnictwa Bułgarii w Krumowie, Narodowego Muzeum Historii Wojskowości w Sofii, Archiwum w Smolian, prywatnych zbiorów płk prof. dr n. Dmitara Nedialkova, Waldemara Wójcika, Marka Rogusza i Roberta Gretzyngiera. Ekspozycja powstała we współpracy Muzeum Sił Powietrznych i Muzeum Lotnictwa Polskiego w Krakowie. Jest również podsumowaniem projektu naukowego pracowników Muzeum Sił Powietrznych, realizowanego w latach 2016-2018.

wystawa będzie prezentowana do 27 lipca 2020 r.