wernisaż wystawy: 100 lat Viktorii Warszawskiej

Data rozpoczęcia: 15 sierpnia 2020 12:00 | Data zakończenia: 15 sierpnia 2020 16:00

Zapraszamy na uroczyste otwarcie wystawy, w sobotę 15 sierpnia 2020 r. o godzinie 12.00

Wyjątkowe wydarzenie dla wczasowiczów spędzających urlopy nad morzem oraz mieszkańców Koszalina przygotowali  pracownicy Muzeum Obrony Przeciwlotniczej. 15 sierpnia, w stulecie bitwy warszawskiej, uroczystym wernisażem zostanie zainaugurowana nowa wystawa czasowa pt. „100 lat Viktorii Warszawskiej”. Jej głównym elementem jest udostępniona przez Muzeum Zamku Królewskiego w Warszawie, naturalnej wielkości reprodukcja obrazu Jerzego Kossaka pt. „Cud nad Wisłą”, stanowiąca fragment dioramy przedstawiającej ciężki karabin maszynowy „Maxim” wz. 1910 na stanowisku ogniowym i ufortyfikowane przedpole.  Na ekspozycji podziwiać można również wystawę planszową ze zbiorów Centralnej Biblioteki Wojskowej im. Marsz. Józefa Piłsudskiego pt. „Do broni! Rok 1920 na plakatach, afiszach i drukach”. Obydwie instytucje są partnerami tegorocznego przedsięwzięcia.

W gablotach natomiast zgromadzono oryginalne eksponaty (tj. odznaczenia, dokumenty, fotografie, publikacje i in. materiały) z okresu wojny 1920 r. Warto wiedzieć, iż przy organizacji wystawy wykorzystano zbiory Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie oraz Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie jak również zasoby kolekcjonerskie panów: Piotra Bańki, Wojciecha Grobelskiego, Zbigniewa Izraelskiego, Piotra Palmowskiego, Andrzeja Wojciechowskiego.

Wernisaż jest jednocześnie okazją do uhonorowania koszalińskich kombatantów  odznaczeniami pamiątkowymi i okolicznościowymi wyróżnieniami. Również Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun” przygotowało dla wszystkich zwiedzających tematyczne dioramy na muzealnym dziedzińcu.

zapraszamy:

Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, ul. Wojska Polskiego 70, wstęp wolny