Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

W lotniczym kręgu- Artur Kielak

Data rozpoczęcia: 09 marca 2020 17:00 | Data zakończenia: 09 marca 2020 20:00

Zapraszamy na spotkanie z cyklu W LOTNICZYM KRĘGU w poniedziałek 9 marca 2020 r. o godzinie 17.00

miejsce: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1

Zapraszamy na spotkanie z jednym z najbardziej rozpoznawalnych pilotów akrobacyjnych w Polsce – Arturem Kielakiem, znanym z projektu Xtreme Sky Force- wojskowo-cywilnej formacji akrobacyjnej (akrobacja z samolotem MiG-29, pilotowanym przez płk pil. Piotra Iwaszko i por.  pil. Jacka Stolarka z 23 BLT) oraz Full Force Team (lot z towarzyszeniem samolotu YAK-3u „Czech Ride”, pilotowanym przez Mateusza Stramę).

 

Akrobacja lotnicza nie jest dla wszystkich.  Podczas lotu osiąga się graniczne punkty wytrzymałości pilota i samolotu: balansowanie na poziomie niemożliwego, osiąganie podczas wykonywania akrobacji powietrznych przeciążenia sięgającego nawet plus-minus 10 g. Pilot akrobacyjny musi wykazać się dużą determinacją, samodyscypliną, doskonałą orientacją w przestrzeni a przede wszystkim musi połączyć własne umiejętności ze zdolnością funkcjonowania w grupie przy pokazach zespołowych. Tego typu latanie to ciągłe przesuwanie własnych granic, samodoskonalenie i wyznaczanie nowych kierunków w akrobacji lotniczej indywidualnej i zespołowej.

 

Gościem specjalnym spotkania będzie płkpil. Piotr „Kuman” Iwaszko – Zastępca Dowódcy 1 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego, pilot pokazowy na samolocie MiG-29 w projekcie  Fulcrum Solo Display Team oraz Xtreme Sky Force Team  (jako Dowódca 23 Bazy Lotnictwa Taktycznego w Mińsku Mazowieckim), absolwent WSOSP w Dęblinie, pilot pierwszej klasy, instruktor oraz pilot doświadczalny.

 

Zapraszamy- wstęp wolny!

 

Partner spotkania: 1 Skrzydło Lotnictwa Taktycznego, Aviation Collection

 

 

Artur Kielak

pilot samolotowy, szybowcowy, śmigłowcowy i komunikacyjny, a także skoczek spadochronowy. Zawodowo jest kapitanem Boeingów 737. Jego największą pasją jest natomiast wykonywanie ekstremalnych akrobacji lotniczych. Do wszystkiego doszedł ciężką pracą. Jego celem jest zdobycie mistrzostwa świata w akrobacji samolotowej w kategorii unlimited i freestyle oraz tworzenie coraz to ciekawszych połączeń samolotu akrobacyjnego z innymi statkami powietrznymi w pokazach dynamicznych. Artur od 2007 roku jest członkiem Kadry Narodowej RP w szeregach której zdobył mistrzostwo Polski w akrobacji samolotowej oraz V-ce mistrzostwo świata na igrzyskach lotniczych w Dubaju w akrobacji nieograniczonej.  W swojej karierze akrobacyjnej wykonywał loty na samolotach: Zlin 526F, Zlin 526AFS, Zlin 50, CAP-10, Extra 300, SU-26. Obecnie możemy podziwiać pana Artura w niesamowitych akrobacjach freestyle na samolocie XtremeAir XA-41 oraz na odrzutowym samolocie szkolno-bojowym L-39 Albatros, na którym wykonuje pokazy w Chinach. Pasjonat sportów walki, strzelectwa sportowego i muzyki metalowej, do której wykonuje swoje pokazy indywidualne i grupowe.