Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

W 75 ROCZNICĘ BITWY O ANGLIĘ - wystawa Muzeum Wojska Polskiego - otwarta

Data wydarzenia: 30 września 2015

W dn. dzisiejszym, tj. 30.09.2015, mieliśmy przyjemność wzięcia udziału w niecodziennej uroczystości

IMG_1231IMG_1235IMG_1234

W Muzeum Wojska Polskiego w Warszawie otwarta została wystawa czasowa W 75 ROCZNICĘ BITWY O ANGLIĘ. To wystawa, która nie ma za zadanie dzielić a łączyć, jak powiedział dyrektor muzeum prof. Zbigniew Wawer zapowiadając otwieraną wystawę. To szczególna wystawa pokazująca walczących po obu stronach barykady młodych ludzi.

O tym, że bitwa o Anglię była jedną z najważniejszych bitew II wojny światowej – pierwszą, która miała tak ogromne znaczenie w tym konflikcie i w której polscy piloci odegrali tak znaczącą rolę przypomniał Robin Barnett – Ambasador Wielkiej Brytanii i Maciej Jankowski – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej . Musimy pamiętać, że bitwa nie zostałaby wygrana, gdyby nie szczególny wkład polskich lotników – w tych słowach Robin Barnett oddał hołd polskim weteranom i rodzinom lotników walczących w dywizjonach 300, 301, 302 i 303, którzy mieli szczególny wkład w losy bitwy 1940 roku.

Uroczystego przecięcia wstęgi dokonali Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej Maciej Jankowski, ambasador Królestwa Wielkiej Brytanii w Polsce Robin Barnett oraz dyrektor Muzeum Wojska Polskiego prof. Zbigniew Wawer.

IMG_1244

Wystawa powstała dzięki wsparciu muzeów polskich i niemieckich oraz całej rzeszy prywatnych kolekcjonerów,przy poważnym udziale zaprzyjaźnionej z nami Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego, której przedstawiciele pełnili wraz z dyrektorem i pracownikami muzeum, rolę gospodarzy brylując wśród znamienitych gości i odpowiadając na liczne pytania.

IMG_1268IMG_1291IMG_1297

Wystawa czynna będzie do stycznia 2016 roku. Serdecznie polecamy i uchylamy nieco rąbka tajemnicy, aby zachęcić Państwa do jej zwiedzenia.

IMG_1278IMG_1286IMG_1264IMG_1292

Zanim rozpoczęło się oficjalne otwarcie na niebie nad muzeum mogliśmy obejrzeć paradę samolotów – latających muzeów: TIGER MOTH, TAYLORCRAFT AUSTER oraz „CHIPMUNK” – zaprojektowany w Kanadzie przez polskich inżynierów Wsiewołoda J. Jakimiuka i inż. Wiesława Stępniewskiego.

7290426_origFot. Mateusz Strama za: http://www.tigermoth.pl

Z pilotami historycznych maszyn mieliśmy przyjemność spotkać się osobiście, już na ziemi.IMG_1301

IMG_1309

 

Muzeum Wojska Polskiego gratulujemy udanej wystawy i cieszymy się, że mogliśmy mieć swój udział w tak ważnym dla uczczenia pamięci polskich lotników przedsięwzięciu.

http://www.muzeumwp.pl/aktualnosci/591,nowa-wystawa-czasowa-w-muzeum-wojska-polskiego.php