Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Uroczystość wmurowania aktu erekcyjnego i kamienia węgielnego pod pomnik Chwała Lotnikom Polskim

Data wydarzenia: 05 listopada 2016

W rocznicę pierwszego lotu bojowego polskiego samolotu, na cmentarzu powązkowskim, wmurowany został akt erekcyjny oraz kamień węgielny pod pomnik Chwała Lotnikom Polskim. 

Monument ten odsłonięty zostanie w 100. rocznicę polskiego lotnictwa dla upamiętnienia wysiłku lotników zarówno wojskowych, jak i cywilnych.

Data wydarzenia nie jest przypadkowa. 5 listopada 1918 roku z lotniska Lewandówka pod Lwowem wystartował, do pierwszego lotu bojowego lotnictwa niepodległej Polski, samolot Hansa-Brandenburg C.I, za którego sterami zasiadł porucznik pilot Stefan Bastyr oraz obserwator Janusz de Beaurain. Trzy dni wcześniej obaj piloci z obserwatorem Władysławem Toruniem, grupą lwowskich studentów i robotników opanowali lotnisko przejmując je z rąk austriackich. Od tego momentu datujemy utworzenie polskiego lotnictwa wojskowego.

 

uroczystosc-wmurowania-aktu-erekcyjnego-oraz-kamienia-wegielnego-pod-pomnik-chwala-lotnikom-polskim-2uroczyste-podpisanie-aktu-erekcyjnego-pomnika-chwala-lotnikom-polskim1uroczyste-podpisanie-aktu-erekcyjnego-pomnika-chwala-lotnikom-polskimakt-erekcyjny-pomnika-chwala-lotnikom-polskimuroczyste-przygotowanie-aktu-erekcyjnego-do-wmurowania-pod-pomnik-chwala-lotnikom-polskimwmurowanie-aktu-erekcyjnego-pod-pomnik-chwala-lotnikom-polskimUroczystość zgromadziła rzesze sympatyków lotnictwa…uroczystosc-wmurowania-aktu-erekcyjnego-oraz-kamienia-wegielnego-pod-pomnik-chwala-lotnikom-polskim-3…była to okazja do spotkań i wspomnień kolejnych pokoleń lotniczych.spotkanie-po-latach-generalowie-hac-sliwka-i-dulebauroczystosc-wmurowania-aktu-erekcyjnego-oraz-kamienia-wegielnego-pod-pomnik-chwala-lotnikom-polskim