Uroczystość otwarcia wystawy silników lotniczych

Data wydarzenia: 08 czerwca 2014

W dniu dzisiejszym miało miejsce uroczyste otwarcie wystawy silników lotniczych w nowo wybudowanym hangarze Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, dzień był to wyjątkowy. Dobiegł końca kolejny etap rozbudowy naszego Muzeum. Wybudowany obiekt powiększył powierzchnię wystawienniczą Muzeum Sił Powietrznych o kolejne 800 m² i powierzchnię magazynową o 400 m². Jest to jedna z trzech inwestycji, które prowadzimy równolegle.

Uroczystość naszą uświetnił swą obecnością Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Obrony Narodowej – Pan Minister Maciej Jankowski.

Przybyli zaprzyjaźnieni z Muzeum Goście – reprezentujący Dowódcę Generalnego Rodzajów Sił Zbrojnych – Pan gen. bryg. Michał Sikora, dokonujący poświęcenia hangaru – Ekscelencja ksiądz biskup dr. Józef Guzdek, gospodarz naszego Garnizonu – Pan gen. bryg. pil. Marian Jeleniewski, przedstawiciele władz samorządowych ze Starostą Powiatu Ryckiego Stanisławem Jagiełłą.

Byli z nami także zaprzyjaźnieni i współpracujący z muzeum rektorzy uczelni: Rektor – Komendant „Szkoły Orląt”- Pan gen. bryg. pil. dr hab. Jan Rajchel oraz Rektor Lubelskiej Szkoły Wyższej – Pan dr Kazimierz Jurzysta.

Obecny był również Zastępca Szefa Oddziału Kultury i Oświaty Departamentu Wychowania i Promocji Obronności – Pan płk. dr Paweł Lewandowski.

Dziękujemy za obecność szefom instytucji, które na co dzień wspierają naszą muzealną działalność, wśród nich: Dyrektor Naczelny PZL Świdnik – Pan Mieczysław Majewski, Dyrektor dęblińskiego oddziału WZL – 1, z którym z racji sąsiedztwa współpraca jest wyjątkowa – Pan Waldemar Kozicki. Nie mniej cenimy sobie współpracę z Wojskowymi Zakładami Lotniczymi Nr 4 w Warszawie, które reprezentował Pan Edward Zbyszyński.

W naszym gronie Dyrektor gen. bryg. rez. pil. inż. Ryszard Hać powitał dowódców jednostek Sił Powietrznych, dyrektorów muzeów wojskowych oraz regionalnych włącznie z pierwszym dyrektorem Muzeum Sił Powietrznych kmdr. rez. dr Waldemarem Wojcikiem.

W progi Muzeum przybyli również przedstawiciele oświaty i przede wszystkim młodzież, której współpraca utwierdza nas w przekonaniu o słuszności naszej muzealnej misji.

Dzięki ekipie TVP Lublin możemy obejrzeć video relację z uroczystości, którą wyemitowano w dzisiejszej Panoramie Lubelskiej.

Poniżej nasza fotorelacja.

IMG_1305IMG_1334IMG_1336IMG_1337IMG_1350IMG_1353IMG_1358IMG_1371IMG_1375IMG_1382IMG_1384IMG_1387IMG_1394IMG_1401IMG_1402IMG_1404IMG_1411IMG_1423IMG_1444