Święto Lotnictwa Polskiego

Data wydarzenia: 28 sierpnia 2019

Z okazji Święta Lotnictwa Polskiego pragniemy złożyć wszystkim lotnikom, tym dumnie noszącym stalowy mundur, jak i cywilnym pracownikom oraz pasjonatom lotnictwa, z głębi serca płynące, szczere życzenia oraz gorące gratulacje.

W tym uroczystym dniu życzymy Państwu niekończącej się satysfakcji i zadowolenia z wykonywania codziennych, odpowiedzialnych zadań w służbie Biało-Czerwonej Szachownicy.

By nadchodzące lata okazały się okresem coraz lepszych perspektyw i możliwości dla wszystkich ludzi , dla których lotnictwo jest życiową pasją. Niech Wasz wysiłek i poświęcenie w powietrzu i na ziemi, tak jak dotychczas, spotykają się z ludzką życzliwością i społecznym uznaniem.

Życzymy Państwu wiele zdrowia, szczęścia rodzinnego oraz wszelkiej pomyślności w życiu osobistym

Paweł Pawłowski- dyrektor muzeum

oraz pracownicy Muzeum Sił Powietrznych

Przed II Wojną Światową

• 5 listopada – na pamiątkę pierwszego w historii lotu bojowego polskiego lotnictwa wykonanego 5 listopada 1918 roku przez por. pil. Stefana Bastyra i por. obs. Janusza de Beauraina. Święto lotnictwa było obchodzone w tym dniu aż do 11 listopada 1932 roku.
  • 11 listopada – w dniu odsłonięcia Pomnika Lotnika wzniesionego w Warszawie u zbiegu ulic Żwirki i Wigury, Wawelskiej i Raszyńskiej, zgodnie z wolą ówczesnych władz Święto Lotnictwa miało być od tej pory obchodzone w rocznicę odzyskanie przez Polskę niepodległości.

Po II Wojnie Światowej

• 1 września – po zakończeniu II Wojny Światowej, wydanym 22 sierpnia 1945 roku rozkazem nr 189 ustanowiono „Dzień Lotnictwa Polskiego”, który miał być świętowany 1 września.
  • 23 sierpnia – Rozkazem nr 28 wydanym 4 maja 1950 roku, ustanowiono nową datę święta lotnictwa. Została ona wybrana w związku z obchodami wejścia do walki 1. Pułku Lotnictwa Myśliwskiego „Warszawa”.
  • 28 sierpnia – święto obchodzone jest w rocznicę zwycięstwa pil. Franciszka Żwirki i inż. pil. Stanisława Wigury w międzynarodowych zawodach samolotów turystycznych  Challenge International de Tourisme, które odbyły się w 1932 roku.