Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Strefa edukacyjna w czasie Good Morning Dęblin

Data wydarzenia: 09 lipca 2019

Muzeum Sił Powietrznych w dniach 05 – 06 lipca 2019r. podczas trwania wojskowego pikniku historycznego Good Morning Dęblin, zorganizowało strefę edukacyjną dla dzieci. W jej budowę włączyły się również zaprzyjaźnione firmy, jednostki, grupy i stowarzyszenia. Była strefa budowy z klocków – przygotowana przez COBI, strefa historii Dęblina Towarzystwa Przyjaciół Dęblina, historii Składu Stawyhistorii polskiego lotnictwa Instytutu Pamięci Narodowej, strefa wirtualnej rzeczywistości VR „ Deliver Poland”, na której dorośli i dzieci mogli przenieść się na pokład okrętu. A nad bezpieczeństwem czuwali druhny i druhowie Szczepu ZHP Feniks

Strefa stworzona została z myślą o najmłodszych uczestnikach pikniku, pracownicy działu edukacji malowali na twarzach dzieci i osób dorosłych biało-czerwone szachownice.  W momencie malowania tego ważnego symbolu opowiadana była historia powstania pięknej biało-czerwonej. Na kilku stanowiskach warsztatowych edukatorzy bardzo aktywnie spędzali czas z ogromną ilością zainteresowanych dzieci.  Było stoisko do robienia lotniczych bransoletek ze słomek do napojów, przy którym dziewczynki i chłopcy z wielkim zapałem wykonywali biżuterię dla siebie i swoich bliskich. Po czym bardzo chętnie brali udział w konkursie na najciekawszą bransoletkę.  Powołane do tego celu Jury przyznało wszystkim uczestnikom jednakowe nagrody, ponieważ każda z wykonanych bransoletek była piękna i oryginalna.  Kolejne stanowisko, cieszące się również ogromnym zainteresowaniem, służyło do budowania samolotów.

Pod czujnym okiem muzealnego edukatora, uczestnicy wykonywali samoloty ze spinaczy do bielizny i patyczków do lodów. Przy okazji tego zajęcia osoba prowadząca zajęcia opowiadała o tym, z czego były budowane pierwsze statki powietrzne i jakie to były modele. Po zbudowaniu własnego samolotu dzieci mogły go sobie pomalować na miejscu do tego przeznaczonym, a wtedy dowiadywały się, jakie typy malowania stosowano w wojsku polskim i dlaczego samoloty malowano w konkretnych kolorach, oraz co oznaczają konkretne znaki malowane na samolotach Polskich Sił Powietrznych.

Do dyspozycji dzieci były również puzzle przygotowane specjalnie na tą okazję, oraz lotnicze kolorowanki. Nie brakowało chętnych do wzięcia udziału w grze edukacyjnej, która także została przygotowana na piknik przez zespół edukatorów muzealnych.  Mamy nadzieję, że warsztaty edukacyjne przygotowane z okazji pikniku Good Morning Dęblin, spotkały się z życzliwym przyjęcie zarówno dzieci jaki i rodziców. Poprzez twórczą zabawę dzieci zdobyły wiedzę na temat historii lotnictwa i ważnych dla każdego Polaka symboli narodowych.

Fotorelacja ze strefy: (kliknij)