Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Spotkanie ze Spitfirem

Data wydarzenia: 28 czerwca 2014

Dnia 27.06.2014 miało miejsce spotkanie niesamowite, otóż ramię w ramię przy historycznej konstrukcji Spitfire’a stanęli dwaj wielcy piloci, Jerzy Główczewski i Jacek Mainka Obaj dokonali rzeczy niesłychanych. Pan Jerzy wsławił się swymi wyczynami wojennymi, Pan Jacek dokonał rzeczy, o której marzyli piloci Polskich Sił Powietrznych na zachodzie – przyleciał do Polski Spitfirem zapisując się tym wyczynem na kartach historii.

Dla sympatyków lotnictwa dzień ten był niebywały. Mogliśmy posłuchać opowiadań Pana Jerzego o jego powojennych perypetiach, Wojtek Matusiak zaprezentował nam historię wykorzystania samolotu Spitfire w polskim lotnictwie wojskowym a wszystko to przy udziale Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego, która to zaprezentowała umundurowanie oraz maniery polskich lotników z okresu „Bitwy o Anglię” oferując, przy okazji bogaty wybór wydawnictw o tematyce lotniczej związanej z wydarzeniem.

Zwieńczeniem spotkania było przybycie, długo wyczekiwanego Jacka Mainki i oczywiście Spitfire’a. Muzyką dla uszu okazał się dźwięk „Merlina” w nadlatującej maszynie. Zdjęcia, rozmowy i wspomnienia wypełniły piękne popołudnie w Muzeum Sił Powietrznych a dla wytrwałych piknik pod Spitfirem… i uniesienia przy starcie kiedy Pan Jacek odlatywał popołudniem w dalszą drogę. O tym jak pięknie zaprezentował nam Spitfire’a mogą powiedzieć Ci, którzy dotrwali do końca by ujrzeć niezwykle malowniczy, niski przelot tuż nad naszymi głowami.

Dziękujemy serdecznie Pilotom, Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego, sponsorom i wszystkim tym, którzy przyczynili się swą ciężką pracą do tego by zrealizować ten trudny projekt.

Na stronę 1Na stronę 8Na stronę 7Na stronę 6Na stronę 3Na stronę 4Na stronę 5