Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Sztandar Polskich Sił Powietrznych w zbiorach Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – historia i teraźniejszość

Data rozpoczęcia: 24 lutego 2020 17:30 | Data zakończenia: 24 lutego 2020 19:00

W najbliższy poniedziałek, 24 lutego o godz. 17:30 w Dworku Wincentego Pola w Lublinie odbędzie się spotkanie Stowarzyszenia Miłośników Dawnej Broni i Barwy. Tym razem spotkanie pt. „Sztandar Polskich Sił Powietrznych w zbiorach Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie – historia i teraźniejszość” poprowadzi Marcin Arbuz – asystent muzealny w Dziale Historii Lotnictwa i Wojskowości Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Sztandar Polskich Sił Powietrznych to jeden z najcenniejszych eksponatów prezentowanych w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Jego historia mogłaby posłużyć za scenariusz niejednego filmu. Wykonany w Wilnie w 1940 r., przemycony do Wielkiej Brytanii, lotnikom Polskich Sił Powietrznych został przekazany 16 lipca 1941 r. w bazie Swinderby.  Przez kolejne miesiące i lata przechodząc z rąk do rąk, z dywizjonu do dywizjonu był wiernym towarzyszem walk polskich lotników. Wypisane na nim hasło „Miłość żąda ofiary” celnie opisuje losy polskiego personelu lotniczego podczas II wojny światowej, którego historia pełna była chwały ale i wydarzeń tragicznych. Sztandar PSP do Polski powrócił w 1992 r., jego długa droga do domu spowodowana okolicznościami politycznymi dobiegła wówczas końca. Obecnie jest prezentowany w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Mgr Marcin Arbuz – pracownik Działu Historii Lotnictwa i Wojskowości w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Absolwent Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II. Doktorant historii na Wydziale Nauk Humanistycznych KUL. Zajmuje się badaniem historii represji wobec oficerów lotnictwa Wojska Polskiego w okresie stalinowskim.

 

„Sztandar Polskich Sił Powietrznych w zbiorach Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie  – historia i teraźniejszość ”

w dniu 24 lutego 2020 r. o godz. 17:30

w Dworku Wincentego Pola (oddział Muzeum Lubelskiego),

ul. Kalinowszczyzna 13