Spotkania z historią

Data rozpoczęcia: 15 sierpnia 2022 15:00 | Data zakończenia: 15 sierpnia 2022 18:00

Święto Wojska Polskiego w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

15 sierpnia 2022 r. – poniedziałek

Muzeum otwarte w godz. 10.00-18.00

Miłośników historii i techniki lotniczej zapraszamy do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Naszą misją jest przybliżanie dziejów biało-czerwonych skrzydeł, dlatego poza możliwością zwiedzania zachęcamy do uczestnictwa w „Spotkaniu z historią”. Będzie to unikalna okazja wysłuchania opowieści osób związanych z imponującymi eksponatami, które znajdują się w naszej kolekcji.

W programie:

Godz. 14.00 – An-26 – otwarcie wystawy poświęconej służbie samolotów An-26 w Wojsku Polskim. (plener) Wystawa przygotowana wspólnie z 8. Bazą Lotnictwa Transportowego. Historię tego statku powietrznego opowie użytkownik tego sprzętu – kpt. inż. Karol Bałdyga, dowódca klucza technicznego obsługującego tę maszynę w podkrakowskich Balicach.

Godz. 15.00 – KrAZ 255 – prezentacja ciężkiego ciągnika zestawów przeciwlotniczych Newa S-200. Pojazd ten przeszedł renowację w ramach programu „Pod dobrymi skrzydłami” w Wojskowych Zakładach Inżynieryjnych, dęblińskim oddziale Huty Stalowa Wola S.A.

16.00 TS-8 Bies o historii konstrukcji, jej największych atutach oraz służbie pilota opowie Andrzej Szymczak, wiceprezes Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa .

Godz. 17.00 – PSM-2M – prezentacja Polowej Stacji Meteorologicznej, działań lotniczej służby meteorologicznej oraz nauka rozpoznawania chmur i przewidywania zjawisk pogodowych w wykonaniu emerytowanych żołnierzy st. Chor. Sztab. Rez. Jerzego Dejnarowicza i st. chor. rez. Krzysztofa Kotelbę.

Partnerami wydarzenia są: 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne – dębliński oddział Huty Stalowa Wola S. A., 8 Baza Lotnictwa Transportowego w Balicach, Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa.