Spotkania z historią w Święto Wojska Polskiego

Data rozpoczęcia: 15 sierpnia 2022 10:00 | Data zakończenia: 15 sierpnia 2022 18:00

15 sierpnia 2022 r. – poniedziałek

miejsce: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1

Miłośników historii i techniki lotniczej zapraszamy do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie na moderowane spotkania przy eksponatach pt. „Spotkania z historią”.

Z okazji ogólnopolskich obchodów Święta Wojska Polskiego i 102. rocznicy Bitwy Warszawskiej, zapraszamy do wysłuchania opowieści na temat historii zabytków techniki wojskowej, które znajdują się w naszej kolekcji. Będzie to także okazja do spotkania z gośćmi specjalnymi wydarzenia, którzy podzielą się swoimi doświadczeniami i przeżyciami ze służby wojskowej.

Program:

14.00 – An-26 – otwarcie wystawy poświęconej służbie samolotów An-26 w Wojsku Polskim. (plener) Wystawa przygotowana wspólnie z 8. Bazą Lotnictwa Transportowego. Historię tego statku powietrznego opowie użytkownik tego sprzętu – kpt. inż. Karol Bałdyga, dowódca klucza technicznego obsługującego tę maszynę w podkrakowskich Balicach.

15.00 – KrAZ 255 – prezentacja ciężkiego ciągnika zestawów przeciwlotniczych Newa S-200. Pojazd ten przeszedł renowację w ramach programu „Pod dobrymi skrzydłami” w Wojskowych Zakładach Inżynieryjnych, dęblińskim oddziale Huty Stalowa Wola S.A.

16.00 – TS-8 Bies  – o historii konstrukcji, jej największych atutach oraz służbie pilota opowie Andrzej Szymczak, Wiceprezes Zarządu Warszawskiego Klubu Seniorów Lotnictwa .

17.00 – PSM-2M – prezentacja Polowej Stacji Meteorologicznej, działań lotniczej służby meteorologicznej oraz rozpoznawanie chmur i przewidywanie zjawisk pogodowych,  przez st. chor. sztab. rez. Jerzego Dejnarowicza i st. chor. rez. Krzysztofa Kotelbę.

Partnerami wydarzenia są: 3 Skrzydło Lotnictwa Transportowego, Wojskowe Zakłady Inżynieryjne – dębliński oddział Huty Stalowa Wola S. A., 8 Baza Lotnictwa Transportowego w Balicach, Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa.

Z okazji Święta Wojska Polskiego wystawy muzealne będą otwarte dla zwiedzających od 10.00 do 18.00,  wstęp wolny na wystawę stałą „Historia polskiego lotnictwa wojskowego” oraz wystawy czasowe.

Polecamy także nasze ekspozycje czasowe – statki powietrzne udostępnione do zwiedzania: śmigłowiec Mi6-A, samolot Jak-40 oraz samolot An-26.

Święto Wojska Polskiego – święto Sił Zbrojnych Rzeczypospolitej Polskiej, obchodzone 15 sierpnia na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej w 1920 roku, stoczonej w czasie wojny polsko-bolszewickiej. Wprowadzone ustawą Sejmu z 30 lipca 1992 r. , zastąpioną ustawą z 11 marca 2022 r. o obronie Ojczyzny.