Seniorzy Lotnictwa w Muzeum

Data wydarzenia: 01 lutego 2018

Pierwsze w tym roku spotkanie dęblińskiego oddziału Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP w siedzibie Muzeum było okazją do zaprezentowania kalendarza wydarzeń w jubileuszowym roku 100-lecia Lotnictwa jak i zaproszeniem seniorów do aktywnego włączania się w projekty edukacyjne naszej placówki.

Z najbliższymi wydarzeniami, jak również z nową wystawą „Skrzydlaci Kosynierzy” zapoznał dyrektor Paweł Pawłowski, natomiast kierownik działu Edukacji, Organizacji i Udostępniania Wystaw- pan Jacek Zagożdżon przedstawił nowy projekt edukacyjny, którego celem będzie integracja międzypokoleniowa i edukacja lotnicza. Spotkanie młodzieży z seniorami lotnictwa odbędzie się już podczas Ferii z Historią.

Podczas spotkania, wspólnie uczciliśmy minutą ciszy zmarłego płk pil Bolesława Halerza – honorowego Prezesa Stowarzyszenia, którego dzisiaj (1 lutego 2018 r) pożegnano w Kwaterze Lotników na Cmentarzu w Miłostowie (Poznań) . Wspomnienie o nim wygłosił pan ppłk pil. w st. spocz. Zbigniew Swoboda.

Płk dr pil. Bolesław Halerz urodził się 13 maja 1929 roku. Służbę wojskowa pełnił w latach 1950 – 1990 na różnych  stanowiskach w jednostkach lotniczych od pułku do Dowództwa Wojsk Lotniczych. W czasie służby był wyróżniany wieloma odznaczeniami państwowymi i resortowymi, m. in. Złotym Krzyżem Zasługi, Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski. Otrzymał też miano „Zasłużonego Pilota Wojskowego”, był wyróżniony Statuetką „Ikara”. Po przejściu w stan spoczynku płk Halerz Bolesław nie zerwał kontaktów z lotnikami, ale rozpoczął działalność w tworzącym się Stowarzyszeniu Seniorów Lotnictwa Wojskowego Rzeczypospolitej Polskiej, którego członkiem jest prawie od początku jego istnienia – od 26 kwietnia 1991 roku i posiada legitymację członkowską nr 25. Od 1992 roku przez trzy lata był wiceprezesem  Zarządu Głównego, a następnie przez 14 lat, do 2009 roku – prezesem. Zmarł w Poznaniu w dniu 29 styczni b.r. Miał 88 lat.