Projekcja filmu z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych

Data rozpoczęcia: 01 marca 2022 18:00 | Data zakończenia: 01 marca 2022 20:00

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprasza na spotkanie z cyklu „Muzealne Wieczory Filmowe”.

1 marca 2022 r o godzinie 18.00 (wtorek)

Z okazji Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych zaprezentujemy film dokumentalny pt. „Rozkaz: rozbić więzienie UB!”.

Filmowy dokument przedstawiający przebieg akcji rozbicia więzienia w Radomiu, przeprowadzonej 9 września 1945 roku przez oddziały podziemia niepodległościowego pod dowództwem por. Stefana Bembińskiego ps. Harnaś.

Projekcję poprzedzi spotkanie z reżyserem Przemysławem Bednarczykiem oraz wprowadzenie historyczne.

Film przedstawia akcję odbicia więźniów politycznych z więzienia w Radomiu, przeprowadzoną 9 września 1945 r. przez żołnierzy podziemia poakowskiego, dowodzonych przez por. Stefana Bembińskiego „Harnasia”. W filmie wystąpili ostatni żyjący świadkowie tamtych wydarzeń, w tym uczestnicy akcji: Antoni Rutkowski „Apollo” i Jan Borkowski „Maryśka”, a także uwolniony w wyniku rozbicia więzienia, Sergiusz Papliński „Kawka”, żołnierz oddziału partyzanckiego AK por. Antoniego Hedy „Szarego”. Film ma charakter fabularyzowanego dokumentu, opatrzonego komentarzem ekspertów z Instytutu Pamięci Narodowej. Sceny fabularne zrealizowane zostały w Iłży i w Radomiu, min.   pod dawnym radomskim więzieniem, w miejscu omawianych historycznych wydarzeń. W dokumencie wykorzystane zostały autentyczne, archiwalne zdjęcia z koncentracji oddziałów partyzanckich przed akcją na więzienie. W postaci partyzantów wcielili się członkowie Stowarzyszenia Rekonstrukcji Historycznej 51 PSK z Iłży.  Film zrealizowany został we współpracy z delegaturą radomską Instytutu Pamięci Narodowej Oddział w Lublinie, z okazji 75. rocznicy rozbicia więzienia i uwolnienia aresztowanych.

Rozkaz: rozbić więzienie UB! [2021, 35 min.]

Scenariusz i reżyseria: Przemysław Bednarczyk

Zdjęcia: Wojciech Pronin i Dariusz Kulik

Kierownik Produkcji: Bartosz Bednarczyk

Przemysław Bednarczyk – historyk, autor książek, programów i filmów historycznych, w tym nagradzanych na prestiżowych festiwalach filmowych. Laureat wielu nagród i odznaczeń w tym m.in.: nagrody Marszałka Województwa Mazowieckiego za zasługi dla rozwoju kultury i pielęgnowania dziedzictwa kulturowego regionu. Laureat nagrody św. Kazimierza, za promowanie historii Radomia.

zwiastun filmu (proszę kliknąć w link)

MUZEALNE WIECZORY FILMOWE

Cykl spotkań rozpoczęty w 2018 roku. Założeniem jest prezentacja wybranych filmów o tematyce lotniczej i historycznej, zrealizowanych w różnych okresach historycznych, ukazujących dzieje polskich sił zbrojnych na przestrzeni lat. Podczas spotkań prezentowane są filmy fabularne i dokumentalne. Projekcje filmów są poprzedzone wprowadzeniem historycznym, przedstawieniem zarysu fabuły i okoliczności realizacji każdej produkcji. Po seansie zapraszamy widzów do dyskusji.

ze względu na stan pandemii SARS Cov-2 ilość miejsc jest ograniczona