Pomnik Chwała Lotnikom Polskim

Data wydarzenia: 29 sierpnia 2018

Podczas tegorocznego Święta Lotnictwa Polskiego odsłonięto Pomnik „Chwała Lotnikom Polskim”. Uroczystość z udziałem prezydenta Andrzeja Dudy odbyła się 28 sierpnia 2018 roku na Cmentarzu Wojskowym na Powązkach w Warszawie. Po odegraniu Mazurka Dąbrowskiego nad pomnikiem przeleciały samoloty zespołu akrobacyjnego „Biało-czerwone Iskry”, „rozpościerając” symboliczną flagę Polski. W ceremonii wzięli udział także minister obrony narodowej Mariusz Błaszczak, szef KPRM Michał Dworczyk, szef Biura Bezpieczeństwa Narodowego Paweł Soloch, córka gen. Władysława Andersa senator Anna Maria Anders – pełnomocnik premiera ds. dialogu międzynarodowego. Przybyli również przedstawiciele Wojska Polskiego, duchowieństwa, weterani II wojny światowej, seniorzy i adepci lotnictwa, mieszkańcy Warszawy.

Również przedstawiciele Muzeum Sił Powietrznych mieli zaszczyt uczestniczyć w tym historycznym wydarzeniu, dzięki pracy w Komitecie budowy pomnika.

Z ideą budowy pomnika „Chwała Lotnikom Polskim” wystąpiło m.in. Stowarzyszenie Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP, Stowarzyszenie Lotników Polskich oraz Warszawski Klub Seniorów Lotnictwa. Monument, którego autorem projektu jest architekt Piotr Kudelski, nawiązuje w swym kształcie do dziecięcego samolotu z papieru startującego z symbolicznego pasa. Na pomniku można zobaczyć znak orzełka wojsk lotniczych i lotniczą „gapę”, czyli odznakę pilota wojskowego, ale także emblemat „Szkoły Orląt” w Dęblinie, symbol Aeroklubu Polskiego, „Żurawia” Polskich Linii Lotniczych LOT i symbol Polskich Zakładów Lotniczych.

fot. @Lotnicza Warszawa

w artykule wykorzystano fotografię z portalu Kancelarii Prezydenta RP: Prezydent.pl