Piłsudczycy świętowali w Muzeum

Data wydarzenia: 19 marca 2018

W roku 100-lecia odzyskania Niepodległości oraz w dniu imienin Marszałka Polski Józefa Piłsudskiego, w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie odbyły się wyjątkowe uroczystości – VI rocznica powstania Okręgu Środkowopomorskiego Związku Piłsudczyków RP. Uroczyste zebranie Towarzystwa Pamięci Józefa Piłsudskiego było okazją do wręczenia wyróżnień a także przekazaniem obowiązków nowego prezesa- płk ZP Andrzeja Witka z rąk poprzednika – gen. bryg. ZP Włodzimierza Warchalskiego. Ceremonia odbyła się z udziałem koszalińskiej Orkiestry Wojskowej oraz licznych pocztów sztandarowych organizacji i szkół „piłsudczykowskich”. Wykład okolicznościowy wygłosił płk Jan Szkudziński. Delegacja Muzeum Obrony Przeciwlotniczej, złożyła wiązankę kwiatów pod popiersiem Pierwszego Marszałka Polski.  Muzeum otrzymało również publikację okolicznościową z rąk autora – mjr ZP RP Ireneusza Szeligi – kolekcjonera piłsudczanów – pt. „Pierwszy Marszałek Polski w stulecie Niepodległej 1918-2018”. W uroczystości wzięli udział członkowie grupy rekonstrukcji historycznej Nałęcz z Trzebiatowa.

Warto przypomnieć, iż w naszym oddziale- Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie znajduje się galeria historyczna poświęcona postaci Józefa Piłsudskiego oraz Związkowi Piłsudczyków RP- Okręgowi Środkowopomorskiemu. We współpracy z Muzeum stowarzyszenie już po raz drugi zorganizowało obchody poświęcone Związkowi i jego patronowi- Marszałkowi Piłsudskiemu.

zdjęcia: Anna Popławska