Piknik w Mundurze w Koszalinie

Data rozpoczęcia: 15 sierpnia 2021 16:00 | Data zakończenia: 15 sierpnia 2021 19:00

„Mundurowi dla bezpieczeństwa” – pod tym hasłem w niedzielę 15 sierpnia 2021 r  w Koszalinie odbędzie się kolejna edycja „Pikniku w mundurze”.

Organizatorami wydarzenia są: Bałtyckie Stowarzyszenie Miłośników Historii „Perun”, Centrum Szkolenia Sił Powietrznych, Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie oraz Politechnika Koszalińska.

Przedsięwzięcie wspierają: samorząd Koszalina (program „Bezpieczne wakacje”) i szereg podmiotów instytucjonalnych, stowarzyszeń i służb mundurowych.

Głównym celem „Pikniku w mundurze” jest uczczenie Święta Wojska Polskiego, 100. rocznicy III powstania śląskiego i 101. rocznicy Bitwy Warszawskiej, a także wzmacnianie świadomości historycznej mieszkańców Koszalina, krzewienie patriotyzmu i idei obronności państwa.

Piknik rozpocznie się  o godz. 16.00 i potrwa do 19.00.

Miłośnicy historii wojskowości mogą od godziny 12.00 zwiedzać wystawy w Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie.

Piknik rozpocznie się o godz. 16.00 powitaniem uczestników na placu musztry Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie.  Ponadto czynne będą stoiska promocyjne współorganizatorów (historyczna broń strzelecka, współczesna broń sportowa), w tym grup rekonstrukcyjnych i Poczty Polskiej.

O godz. 16.30 odbędzie się pokaz członków Stowarzyszenia Koszalińskie Przymierze, a o godz. 17.00 – prezentacja ratownictwa drogowego (inscenizacja wypadku drogowego) w wykonaniu służb ratunkowych. Na placu apelowym stanie ekspozycja złożona z elementów uzbrojenia i sprzętu wojskowego. Dostępny będzie także trenażer do nauki, kontroli i oceny dokładności strzelania z broni.

Wszyscy zainteresowani tematyką powstań śląskich będą mogli wziąć udział w konkursie z nagrodami.

Wstęp na piknik jest bezpłatny.

Moderatorami wydarzenia będą: dr Wojciech Grobelski, historyk i znawca wojskowości (Kierownik Oddziału MOPL w Koszalinie) oraz Wojciech Sokołowski ze stowarzyszenia „Perun”,  Politechnika Koszalińska.

miejsce pikniku: Centrum Szkolenia Sił Powietrznych oraz Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie, przy ul. Wojska Polskiego 70

W programie:
– zwiedzanie Centrum Szkolenia Sił Powietrznych i Muzeum Obrony Przeciwlotniczej,
– pokazy ratownictwa drogowego,
– prezentacja grup rekonstrukcji historycznej,
– prezentacja stoisk Straży Pożarnej, Policji, WKU, MOP Kołobrzeg,
– prezentacja współczesnego sprzętu wojskowego,
– strzelnica ASG,
– konkursy dla dzieci i dorosłych,
– koncert harcerskiego zespołu „Bez pośpiechu” z Darłowa
– punkt Poczty Polskiej z prezentacją okolicznościowego znaczka, karty pocztowej i karty korespondencyjnej,
– motocyklowa poczta specjaln