Noc Muzeów w Dęblinie

Data wydarzenia: 15 maja 2018

W sobotę 19 maja 2018 roku zapraszamy naszych widzów na spotkanie z muzealną kolekcją podczas Europejskiej Nocy Muzeów.

W tym roku proponujemy wspólne poszukiwanie połączeń, jakie wiążą Muzeum ze społecznością lokalną i krajobrazem kulturowym Dęblina, przeszłością i przyszłością lotnictwa. Wernisażom i pokazom zabytków w nowym świetle, będą towarzyszyć prezentacje artystyczne oraz pokazy grup rekonstrukcji historycznej.

Wydarzenie odbywać się będzie w ramach Roku Dziedzictwa Kulturowego oraz Międzynarodowego Dnia Muzeów ICOM, któremu w tym roku patronuje hasło: Muzea Hiper skomunikowane – nowe podejścia, nowa publiczność (Hyperconnected Museums- new approaches, new publics).

Noc Muzeów objęta została patronatem honorowym Starosty Ryckiego- Stanisława Jagiełły.

18.00– uroczyste otwarcie Europejskiej Nocy Muzeów

– koncert Orkiestry Wojskowej z Dęblina oraz uczniów z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego

19.00pokaz sokolniczy– przygotowany przez Marlenę Koźlińską – dynamiczne prezentacje jastrzębi i sokołów wykonane przez jedyną w Polsce sokolniczkę.

19.30 – „Lotnicze inspiracje”- wernisaż obrazów zainspirowanych lotnictwem wykonanych w formie batiku na płótnie, artystki-plastyk Małgorzaty Myszki  – absolwentki Wydziału Malarstwa  Europejskiej Akademii Sztuk w Warszawie

pierwsza muzealna prezentacja szczątków bombowca Vickers Wellington IC R1322 SM-F z 305. Dywizjonu Bombowego im. Marszałka Józefa Piłsudskiego Ziemi Wielkopolskiej, zestrzelonego w 1941 roku. Pozostałości samolotu wydobyte zostały podczas akcji ratowniczej w 2016 roku w Holandii na jeziorze Ijsleemer przez grupę Leemans Specialwerken.

20.00– „Orlęta dla Niepodległej”- koncert pieśni patriotycznych i lotniczych zespołu Dywizjon 32 i the MAN z Ogólnokształcącego Liceum Lotniczego, chór Canto i Cantare z Kazimierza Dolnego, występ pod kierownictwem Andrzeja Królikowskiego.

21.00– „Galeria ze wsi Niebrów” – prezentacja unikatowych pamiątek kolekcjonerskich, poświęcona twórczości Zespołu Breakout , Mirze Kubasińskiej  i Tadeuszowi Nalepie .  Będzie można zobaczyć kolekcję okładek płytowych Zespołu Breakout w innej formie niż papierowa ( szklane kafle ) podpisaną przez wszystkich autorów 11 szt okładek .  Miłośnicy zespołu będą mieli okazję obejrzeć wielkoformatowe fotografie Blackout , Breakout.

/

22.00– gwiazda wieczoru: MIRON NALEPA BAND – Jeden z ostatnich z rodziny Nalepów, który tworzy i gra muzykę wierną ideałom polskiego bluesa wykonywaną przez Breakout i Tadeusza Nalepę.  Miron Nalepa, kompozytor, autor tekstów, wokalista i gitarzysta. Idąc śladami ojca polskiego bluesa, daje słuchaczom szansę na poczucie ducha najlepszych lat dla polskiej muzyki rockowej i bluesowej.

18.00-24.00

Prezentacje grup rekonstrukcji historycznej:

– GRH Busko- Flak Abteilung (Muzeum Techniki Wojskowej i Obrony Przeciwlotniczej w Busku Zdroju)

– GRH 8. Pułku Piechoty Legionów- (Muzeum w Pałacu Jabłonowskich w Kocku)

– GRH Fundacja Historyczna Lotnictwa Polskiego

Pokazy dynamiczne zabytkowych ciągników- traktory Lanz Bulldog, Ursus C45

Zwiedzanie śmigłowca ciężkiego Mi-6- jedynego egzemplarza w Polsce!

miejsce: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1

wstęp: 1,zł– na renowację zabytków z kolekcji Muzeum

informacja dodatkowa:

19 maja 2018r – w sobotę-  wystawy będą czynne wyjątkowo w godzinach 10.00-16.00

20 maja 2018r- w niedzielę- wystawy będą wyjątkowo czynne w godzinach 10.00-16.00

Wydarzenie odbywa się pod patronatem i przy pomocy finansowej Powiatu Ryckiego