Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Noc Listopadowa

Data wydarzenia: 15 listopada 2017

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

zaprasza na NOC LISTOPADOWĄ – wieczór piosenki poetyckiej 

29 listopada 2017 r, środa, godzina 19.00

miejsce: Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie, ul. Lotników Polskich 1 w programie:

piosenki, anegdoty i wspomnienia….

wystąpią absolwenci Wyższej Oficerskiej Szkoły Lotniczej (obecnie: Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych) w Dęblinie:

– kpt. rez. pil. Andrzej Wiejak – absolwent Eksperymentalnego Studium Muzycznego Krystyny Longchamps-Druszkiewicz w Krakowie, pilot szybowcowy, instruktor w WOSL, w latach 70-tych reprezentant środowiska podchorążych na studenckich festiwalach muzycznych; kompozytor, wydał 6 autorskich płyt z poezją śpiewaną.

– ppłk. rez. nawig. Robert Zapora  – wielokrotny laureat Ogólnopolskiego Konkursu Recytatorskiego w kategorii poezja śpiewana i monodram, a także Spotkań Zamkowych Śpiewajmy Poezję; absolwent WOSL i Akademii Teatralnej w Warszawie; występował m.in. w Piwnicy pod Baranami; prowadzi warsztaty wokalne, kompozytor, animator kultury.

– kpt. rez. nawig. Andrzej „Cypis” Królikowski – muzyk, kompozytor, autor tekstów, animator kultury, instruktor muzyki w Liceum Lotniczym w Dęblinie, założyciel i lider pierwszego zespołu rockowego w Wojsku Polskim- ONiR , organizator Zjazdów Twórców Kultury, spiritus movens wydarzenia „Skrzydła nad Kazimierzem”, pomysłodawca śpiewnika pieśni i piosenek lotniczych „Skrzydlata Muza”, współpracownik Muzeum Sił Powietrznych.

wprowadzenie historyczne: Marcin Arbuz – asystent w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

prowadzenie: Paweł Pawłowski – dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

 

Co roku na pamiątkę Nocy Listopadowej, czyli nocy z 29 na 30 listopada 1830 roku, w uczelniach wojskowych obchodzony jest Dzień Podchorążego. 187 lat temu podoficerowie Szkoły Podchorążych Piechoty w Warszawie rozpoczęli akcję powstańczą atakiem na Belweder – siedzibę rosyjskiego dowódcy Armii Polskiej wielkiego księcia Konstantego Pawłowicza Romanowa, rozpoczynając tym samym powstanie listopadowe.

Po raz pierwszy rocznicę wybuchu powstania świętowano jeszcze pod zaborami w 1908 roku w konspiracyjnej Szkole Podchorążych we Lwowie. Na stałe wprowadzono je po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku. Z tej okazji władzę w szkołach na jeden dzień przejmują podchorążowie, odbywają się inscenizacje nocy listopadowej, wystawiane są warty w historycznych mundurach z 1830 roku, organizowane są także wydarzenia kulturalne.

 

Zapraszamy!

Fotografia wyróżniająca: Dzień Podchorążego WSOSP 2016, fot. Daniel Młynarczyk