Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Muzeum Sił Powietrznych otwiera w Koszalinie wystawę stałą

Data wydarzenia: 04 stycznia 2017

Nowy Rok przynosi wiele atrakcji dla pasjonatów techniki wojskowej. W oddziale dęblińskiego Muzeum – Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie odbędzie się wernisaż ekspozycji stałej, przygotowywanej w ubiegłym roku.

Uroczyste otwarcie wystawy pt. „HISTORIA POLSKIEJ BRONI  PRZECIWLOTNICZEJ” odbędzie się we wtorek 10 stycznia 2017 r. o godzinie 14.00 przy ul. Wojska Polskiego 70 w Koszalinie.

Ekspozycja prezentuje uzbrojenie i sprzęt będący na wyposażeniu Wojsk Obrony Przeciwlotniczej od początku ich istnienia do współczesności. Podzielona została na dwie części. Na ekspozycji plenerowej urządzono wystawę sprzętu artyleryjskiego, rakietowego i radiolokacyjnego, kolekcja została powiększona o dwa statki powietrzne, samoloty: TS-11 Iskra w malowaniu morskim oraz użytkowany przez 36. Specjalny Pułk Lotnictwa Transportowego, rządowy Jak-40. W zbiorach muzeum znajduje się wiele unikatowych eksponatów broni palnej, a także archiwalia dotyczące działalności Wojsk OPL.

W budynku muzeum zobaczymy eksponaty ukazujące rozwój polskiej broni przeciwlotniczej oraz zmieniającą się na przestrzeni lat strukturę i doktrynę obronną. Również miłośnicy historii regionu znajdą tu pamiątki po koszalińskich jednostkach wojskowych.

Scenariusz wystawy przygotował dr Wojciech Grobelski a jej aranżację wykonała firma
Data Techno Park.

Muzeum Obrony Przeciwlotniczej w Koszalinie jest oddziałem Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. Filia kontynuuje tradycje dawnego Muzeum Obrony Przeciwlotniczej utworzonego w 1976 r. przy Wyższej Szkole Oficerskiej Wojsk Obrony Przeciwlotniczej. W latach 2014-2016 obecny budynek ekspozycyjny przeszedł gruntowną modernizację i po wyłączeniu z terenu koszar stał się siedzibą muzealnego oddziału.

Nowa ekspozycja będzie dostępna dla zwiedzających od wtorku do niedzieli w godz.10.00 -15.00

ZAPRASZAMY!

MUZEUM SIŁ POWIETRZNYCH w Dęblinie

Oddział MUZEUM OBRONY PRZECIWLOTNICZEJ w Koszalinie

ul. Wojska Polskiego 70

75-903 Koszalin

e-mail.: opl@muzeumsp.pl

www.muzeumsp.pl

 

Z poważaniem

Paweł Pawłowski