Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Muzeum Sił Powietrznych na Targach Pro Defense w Ostródzie

Data wydarzenia: 01 czerwca 2017

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie prezentowało się, w dniach 1-4 czerwca na targach Pro Defense, w Ostródzie. Na stoisku MSP niewątpliwą atrakcją, była replika w skali 1:1 samolotu Hurricane z powstającej ekranizacji książki Arkadego Fiedlera „Dywizjon 303” produkcji Jacka Samojłowicza – Film Media . 

Historia lotnictwa to nie tylko maszyny, ale przede wszystkim ludzie.  Na stoisku można było zobaczyć członków Grupy Rekonstrukcji Historycznych Wolant i Bluszcz oraz Grupy Historycznej Lotnictwa Polskiego. Rekonstruktorzy prezentowali sylwetki polskich lotników w mundurach od czasów wojny z Bolszewikami w 1920 r., poprzez okres międzywojenny, aż po dni chwały bitwy o Anglię. Polskim lotnikom często towarzyszyły piękne kobiety. Stroje kobiece z tego okresu prezentowała GRH Bluszcz. 

Grupy Rekonstrukcji Historycznej Bluszcz i Wolant w czasie Europejskiej Nocy Muzeów 2017 r. w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie i na Targach…Marek i Ewa Łukasik_GRH Wolant i Bluszcz_Stoisko Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie Ostróda 2017(2)

Grupa Historyczna Lotnictwa Polskiego

Pełna gotowość w przeddzień Targów. 

Pro Defense jest wydarzeniem skierowanym do wszystkich a zwłaszcza tych, dla których „patriotyzm” nie jest tylko pustym słowem i którym na sercu leży dobro Ojczyzny, a szczególnie jej bezpieczeństwo. Głównymi adresatami Targów są zatem wszelakie stowarzyszenia paramilitarne, organizacje proobronne i klasy mundurowe. Pro Defense pokazuje, jak liczne są tego typu formacje oraz jak ogromną rzeszę ludzi skupiają…Ideą Targów oraz towarzyszącego im Międzynarodowego Kongresu Organizacji Proobronnych, wywodzących się z Państw członkowskich NATO, połączonego z Konferencją Naukową jest m.in. wymiana informacji i doświadczeń oraz wypracowanie skutecznego modelu funkcjonowania systemu proobronnego.

Młodzieży, za gotowość do budowy tego systemu, podziękował w mowie otwierającej, Minister Obrony Narodowej Antoni Macierewicz…Minister Antoni Macierewicz otwierający ProDefense Ostróda 2017S

Przez pierwszy dzień Stoisko Muzeum Sił Powietrznych odwiedziły zorganizowane grupy młodzieży oraz liczni goście łącznie z Ministrem…Wejście na Targi było nieodpłatne. Według danych organizatora w ciągu czterech dni Targi odwiedziło ponad 40 tys. osób w tym 12 tys. młodzieży przedszkolnej i szkolnej w grupach zorganizowanych. Przerosło to znacznie nasze oczekiwania. Budujące jest zainteresowanie i entuzjazm młodzieży odwiedzającej nasze stoisko.

Serdecznie dziękujemy organizatorom, których pomoc, profesjonalizm i zaangażowanie w projekt było nie do przecenienia. Gratulujemy udanego przedsięwzięcia i życzymy kolejnych sukcesów.

Szczególne podziękowania kierujemy do Warsztatów Techniki Lotniczej z Torunia, podlegających pod 1. Regionalną Bazę Logistyczną w Wałczu, których załoga zestawu niskopodwoziowego, kpr. Damian Frukacz i plut. Radosław Dereń z pełnym profesjonalizmem wykonała zadanie relokacji najcenniejszego z naszych eksponatów – repliki samolotu Hawker Hurricane, do Ostródy i z powrotem. Nie udało by się to bez załóg 1. Kompanii Regulacji Ruchu w Szczecinie, z jednostki wojskowej 3741, którzy zagwarantowali bezpieczny przemarsz całej kolumny po niełatwej, pełnej robót drogowych trasie.

Pełna fotorelacja z udziału MSP w Targach Pro Defense 2017 (kliknij)

Zapraszamy do Muzeum Sił Powietrznych oraz na kolejne wydarzenia, w których bierzemy udział.