Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Muzeum otworzyło wystawę w Bułgarii

Data wydarzenia: 26 września 2018

18 września w stolicy Bułgarii- Sofii – miała miejsce druga odsłona wystawy Polsko-bułgarska współpraca w dziedzinie lotnictwa wojskowego i działalność PLL LOT w Bułgarii, w latach 30. XX w”, w 100. rocznicę nawiązania stosunków dyplomatycznych 1918-2018″, której premiera odbyła się w Dęblinie 14 września 2018 r.

Dzięki uprzejmości Ambasady RP w Republice Bułgarii i pomocy przy realizacji tej części projektu pt.: „Lotnicza przyjaźń polski i Bułgarii”, entuzjaści lotnictwa w Bułgarii mieli niecodzienną możliwość zapoznania się z historią polsko-bułgarskiej współpracy w dziedzinie lotnictwa wojskowego i komunikacyjnego. Wernisaż miał miejsce w plenerze, w  jesiennej scenerii Teatru Narodowego im. Ivana Wazowa, w samym sercu Sofii.

Zgromadzonych gości i widzów powitał I Radca Ambasady RP- pan Andrzej Majkowski, wprowadzenie przedstawiła kurator wystawy Dagmara Krukowska, a z tematyką prezentowanej ekspozycji zapoznał jej współautor – pan Ryszard Jędrusik.

Na uroczystość otwarcia przybyli m.in. goście w z Ministerstwa Obrony Bułgarii, pani Marzena Maslarska, grupa parlamentarna bułgarsko – polska, Attaché Wojskowi: USA, Grecji, Rumuni i Turcji oraz współpracownik merytoryczny wystawy ze strony bułgarskiej płk prof. dr n. Dymitar Nedialkow. Swoją obecnością zaszczycili nas również: Ralitza Petrowa Bazaytowa z Ministerstwa Kultury, Bułgaria PRESIDENT of ASA Assoc. prof. Mihail Gruev  Dyrektor Instytutu Polskiego w Sofii, Jarosław Godun a także pani Jolanta Spasowa, pracownik Okręgowego Archiwum w Smolian, które również będzie prezentować naszą wystawę.

Podczas pobytu w Bułgarii polska delegacja w składzie: Dagmara Krukowska, Marcin Arbuz- pracownicy MSP, Ryszard Jędrusik – partner społeczny i tłumacz języka bułgarskiego oraz Grzegorz Kossowski- przedstawiciel  PLL LOT, miała przyjemność gościć w Ambasadzie RP w Sofii. Odbyliśmy tam spotkanie z Ambasadorem Rzeczypospolitej Polskiej w Republice Bułgarii, panem Krzysztofem Krajewskim, podczas którego złożyliśmy podziękowania dla pracowników Ambasady pomocnych przy realizacji naszego projektu. Pan Ambasador umocnił nas również w przekonaniu o dalszej pomocy ambasady podczas realizacji kolejnych etapów projektu „Lotnicza przyjaźń Polsko- Bułgarska”.

Podczas wizyty w Sofii spotkaliśmy się również z naszym bułgarskim współpracownikiem panem D. Nedialkowem w celu ustalenia dalszych planów realizacji projektu, oraz z inicjatorem i pomysłodawcą wystawy panem Iliją Czernewem, potomkiem bułgarskiego generała Konstantego Uzunskiego, jednego z bohaterów  wystawy.

Relacja z otwarcia wystawy ukazała się w bułgarskiej prasie, m.in. w „Bułgarska Armia”, która jest organem prasowym bułgarskiego wojska.

Wernisaż w Dęblinie i Sofii jest podsumowaniem 3-letniego Międzynarodowego Projektu Naukowo -Badawczego pt. ”Lotnicza Przyjaźń Polsko-Bułgarska” realizowanego w latach 2016-2018.