Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Morze, nasze Morze

Data wydarzenia: 01 października 2018

Muzeum Sił Powietrznych uczestniczyło w centralnych obchodach Setnej rocznicy utworzenia Stowarzyszenia Liga Morska i Rzeczna, 29 września 2018 roku. Uroczystości rozpoczęła msza święta w intencji ludzi morza w Katedrze Polowej Wojska Polskiego w Warszawie p.w. Najświętszej Marii Panny Królowej Polski. Następnie ulicami miasta, w takt pieśni „Hymn do Bałtyku”, licznie zebrane delegacje Oddziałów i Kół LMiR oraz sympatyków i zaproszonych gości, przemaszerowało do Zamku Królewskiego na Galę Jubileuszową. Podczas Gali w Sali Królewskiej wygłoszone zostały okolicznościowe referaty, listy gratulacyjne, a także wręczono ligowe odznaczenia „Pro Mari Nostro” i „Pierścień Hallera” Po części oficjalnej odbyły się występy artystyczne dziecięcych zespołów z Kołobrzegu i Wyszkowa oraz koncert Reprezentacyjnej Orkiestry Ligi Morskiej i Rzecznej.

Podczas uroczystości oddano cześć działaczom LMiR, którzy przyczynili się do odbudowy i rozwoju gospodarki morskiej, żeglugi śródlądowej, Marynarki Wojennej RP, turystyki wodnej oraz kultury morskiej i rzecznej.

Przypomnijmy, iż 1 października 1918 roku w Warszawie przy ul Widok 10 z inicjatywy kontradmirała Kazimierza Porębskiego odbyło się zebranie organizacyjne, na którym powołane zostało Stowarzyszenie Pracowników na Polu Rozwoju Żeglugi ,,Bandera Polska”. Powstała pierwsza w historii Polski organizacja społeczna o szerokim profilu morskim i rzecznym.

Dzieje Ligi Morskiej i Rzecznej można obejrzeć obecnie na wystawie okolicznościowej „Stulecie LMiR” w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.