Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Makieta lotniska w Dęblinie

Data wydarzenia: 10 października 2018

Drugie spotkanie z cyklu „Dęblin na starej fotografii” dało nam nadzieję na pomyślne zrealizowanie idei zbudowania wielkoformatowej makiety dęblińskiego lotniska, która docelowo będzie prezentowana na wystawie głównej Muzeum.

Licznie przybyli pasjonaci historii miasta, regionu i lotnictwa dzielili się z muzealnikami swoimi uwagami dotyczącymi możliwości zrekonstruowania założeń architektonicznych terenu lotniska z 1939 roku. Dyrektor muzeum Paweł Pawłowski zaprezentował zbiory archiwalne z kolekcji Muzeum Sił Powietrznych, natomiast dr inż. Andrzej Rypulak z Katedry Awioniki i Systemów Sterowania Lotniczej Akademii Wojskowej zaprezentował uczestnikom spotkania swoją kolekcję fotografii przedwojennego lotniska. W kuluarowych dyskusjach wspólnie z członkami Towarzystwa Przyjaciół Dęblina dociekaliśmy przedstawień fotografii pochodzących m.in. z albumów niemieckich żołnierzy, stacjonujących w Dęblinie w latach 40-tych XX w. Wszystkie uwagi i wnioski będą uwzględnione przy realizacji makiety.

Kolejne rozważania czekają nas zatem podczas następnego spotkania oraz terenowego rekonesansu, podczas którego przyjrzymy się zachowanym budynkom dawnego lotniska.

Liczymy również na pomoc kolekcjonerów i regionalistów w sprawie możliwości obejrzenia, pozyskania lub wykonania kopii fotografii i dokumentacji dotyczącej historii lotniska w Dęblinie.

Kontakt z pracownikami Muzeum:

Marcin Arbuz: m.arbuz@muzeumsp.pl  i Jacek Zagożdżon: j.zagozdzon@muzeumsp.pl