Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Konkurs Aktywny przewodnik

Data wydarzenia: 10 grudnia 2017

W przededniu 100. lecia polskiego lotnictwa wojskowego Muzeum Sił Powietrznych ogłosiło Konkurs Aktywny Przewodnik – konkurs dla pilotów i przewodników turystycznych na największą liczbę  grup turystycznych wprowadzonych do muzeum.

Założeniem konkursu jest wyłonienie najaktywniejszego przewodnika współpracującego z naszą placówką. W terminie 01.01.2018 – 30.11.2018 oceniana będzie liczba zorganizowanych grup wprowadzonych przez poszczególnych przewodników do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Konkurs ogłoszono w trakcie spotkania pt. Przewodnickie Mikołajki czyli podsumowania roku turystycznego w Muzeum Sił Powietrznych, którego dokonał dyrektor Paweł Pawłowski.

Wskazał na wielkie znaczenie współpracy ze środowiskiem pilotów i przewodników turystycznych, którzy są najlepszymi ambasadorami regionów i mają ogromny wpływ na kreowanie produktów turystycznych w tym ich promocje.

Do końca listopada 2017 roku dęblińskie muzeum odwiedziło blisko 31 694 osoby w tym 328 grup zorganizowanych, wprowadzonych właśnie przez organizatorów turystyki i przewodników.

W grudniowym spotkaniu przewodników uczestniczyli również prawdziwi piloci ze Stowarzyszenia Promocja 1977, którzy właśnie w Muzeum obchodzili spotkanie rocznicowe z okazji czterdziestolecia ich promocji oficerskiej.

Wymiana doświadczeń między pilotami wojskowymi a pilotami wycieczek i przewodnikami miała niezwykły walor łączenia wydawałoby się dalekich sobie środowisk, które łączy sympatia do Dęblina, lotnictwa i naszej placówki. 

Tego typu spotkania – spotkania ludzi, którzy tworzą historię i tych, którzy o niej opowiadają – pozwalają pokazać piękne karty lotnictwa i wskazać największe jego wartości, pełniąc zarazem rolę dydaktyczną dla środowiska przewodnickiego.

Dyrektor muzeum Paweł Pawłowski – podsumował rok turystyczny zaznaczając, jak wielką rolę w kreowaniu ruchu turystycznego i obrazu naszej placówki odgrywają przewodnicy oraz seniorzy lotnictwa.O szeroko zakrojonej w 2018 roku współpracy Muzeum Sił Powietrznych z Mazurskim Muzeum Militariów i Fundacją Promocji i Rozwoju Sportu – Sport Life opowiadał Edmund Kordas…Rok współpracy naszej placówki z Kołem Przewodników Turystycznych  PTTK im. Książąt Czartoryskich w Puławach podsumowała prezes koła, Ewa Samiec…Spotkania przewodnickie to okazja do podzielenia się wiedzą, wymiany poglądów i zdobywania kolejnych umiejętności. Dyrektor muzeum oraz kierownik działu Edukacji i Promocji MSP Jacek Zagożdżon oprowadzili gości po nowej ekspozycji Skrzydlaci kosynierzy,  wyczulając na  symbolikę zawartą w wystawach…Serdecznie dziękujemy lotnikom ze Stowarzyszenia Promocja 1977 za przekazanie do muzeum dokumentów będących kolejną cegiełką w budowaniu archiwum Muzeum Sił Powietrznch które zaczął tworzyć dr Waldemar Wójcik – pierwszy dyrektor dęblińskiego muzeum – lotnik z promocji 1977………a są to bardzo wartościowe materiały, m. in. ściśle poufny w momencie powstania, rozkaz oficerski nr 5 z dnia 31 grudnia 1919 roku zezwalający aby Eskadra Lotnicza polsko-amerykańska nosiła nazwę 7. Eskadra Myśliwska, polsko-amerykańska im. Kościuszki”…… a także odręczna notatka sporządzona przez pułkownika Franciszka Kornickiego w dniu jego 100 urodzin.Z apelem do zebranych zgłosił się ksiądz Andrzej Olszewski, który prosił zebranych o wszelkie znane im informacje na temat katastrofy z 1960 roku pilotowanego przez jego brata, por. pil. Kazimierza Olszewskiego, samolotu Ił-28, opisanej w książce Szturmowcy z Gniazda Orląt…

Fotogaleria wydarzenia (kliknij)

Dziękujemy wszystkim uczestnikom za obecność i cenne uwagi dotyczące funkcjonowania naszej placówki. Już dziś zapraszamy do udziału w II WISŁA Guide Tour, który odbędzie się w Dęblinie i Puławach w dniach 22-25 marca 2018 r.

Poniżej zarządzenie oraz regulamin konkursu