Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Koleją do Muzeum Sił Powietrznych

Data wydarzenia: 09 czerwca 2017

Pasażerowie Kolei Mazowieckich od 10 czerwca 2017 r. zwiedzą taniej Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.

Podpisanie umowy MSP_ KM(4)Podpisanie umowy MSP_ KM(5)

Podpisana 9 czerwca 2017 r. umowa pomiędzy Muzeum a spółką Koleje Mazowieckie- KM, pozwoli na zwiedzanie muzealnych wystaw w promocyjnej cenie za okazaniem biletu KM w ramach akcji „Koleją do kultury”.  Przystąpienie Muzeum do akcji to również promocja instytucji i jej kolekcji – wyświetlana w formie reklamy na ekranach w pociągach kursujących w ramach przewozów regionalnych w województwie mazowieckim.

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie to już dwudziesta szósta instytucja partnerska akcji „Koleją do Kultury”. Posiadacz biletu na przejazd pociągiem Kolei Mazowieckich będzie mógł ją odwiedzić taniej (otrzyma bilet normalny w cenie ulgowego). A w Muzeum, jak dobrze Państwo wiecie, jest co zwiedzać. Sama wystawa plenerowa, to blisko 90 statków powietrznych (samolotów i śmigłowców), przeciwlotnicze zestawy rakietowe, artyleria przeciwlotnicza oraz sprzęt zabezpieczenia i ubezpieczenia lotów w tym zestawy radiolokacyjne. Wystawa stała przedstawia historię powstania i najważniejsze etapy dziejów polskich skrzydeł aż po czasy współczesne. Prezentowana w formie plansz, uzupełniona jest licznymi dokumentami i pamiątkami archiwalnymi oraz umundurowaniem lotniczym typowym dla danego okresu historycznego. Na wystawie można obejrzeć m.in. osobiste rzeczy po tragicznie zmarłym mjr. pil. Eugeniuszu Horbaczewskim – dcy 315 Dywizjonu Dęblińskiego oraz prezentację odznak lotniczych od czasów zaborów po współczesność. Znajduje się tu również sztandar Polskich Sił Powietrznych na Zachodzie z okresu II wojny światowej – najcenniejszy obiekt w kolekcji muzeum. W hangarze obejrzą Państwo wystawę silników lotniczych oraz wymagające specjalnych warunków przechowywania statki powietrzne. Dęblin zajmuje szczególne miejsce na mapie kulturowej regionu lubelskiego. Muzeum Sił Powietrznych to bardzo ważny obiekt na szlaku turystycznym i na trasie przejazdu Kolei Mazowieckich – mówi Paweł Pawłowski, dyrektor Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie.Dyrektor MSP Paweł Pawłowski

Akcja Kolei Mazowieckich „Koleją do Kultury” ruszyła w styczniu br. Początkowo przystąpiło do niej 13 instytucji, jednak liczba ta ciągle rośnie. W kwietniu w akcji uczestniczyło już 25 instytucji.
Do tego grona dołączyło także Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie. To świetny pretekst
do tego, by zaplanować sobie wycieczkę pociągiem Kolei Mazowieckich i połączyć ją ze zwiedzaniem ciekawych miejsc, szczególnie, że rozpoczyna się okres wakacyjny.

– Zawsze powtarzam, że Koleje Mazowieckie łączą – tym razem łączą kolej z historią polskiego lotnictwa. Podpisane dzisiaj porozumienie oznacza, że każdy, kto wybierze się w podróż naszym pociągiem, będzie mógł odwiedzić Muzeum Sił Powietrznych taniej i obejrzeć ekspozycję z biletem ulgowym w ręku. Podpisana dzisiaj umowa to włączenie do akcji bardzo fajnego partnera, szczególnie atrakcyjnego dla dzieci, ale i dla dorosłych. Zachęcam do planowania wycieczek pociągami KM połączonych ze zwiedzaniem, szczególnie, że w ramach akcji „Koleją do Kultury” taniej można zwiedzić już 26 instytucji. – powiedział Dariusz Grajda, członek zarządu, dyrektor handlowy Kolei Mazowieckich.

My również przyłączamy się do tego apelu. Każda droga do kultury jest dobra a podróż do kultury Kolejami Mazowieckimi jest dodatkowo przyjemna i wygodna.

Regulamin akcji się nie zmienia. Zasada jest prosta – z możliwości zakupu biletu wstępu ze zniżką do instytucji kultury, które zechciały przystąpić do akcji, może skorzystać każdy, kto kupi bilet na pociąg KM – zarówno w kasie biletowej, jak również u kierownika pociągu. Bilet może być kartonikowy, ale też zakodowany na Karcie Mazowieckiej lub zakupiony za pomocą systemu SkyCash czy przez Internet. W dwóch ostatnich przypadkach należy zachować potwierdzenie zakupu biletu. Każdy rodzaj biletu może być podstawą do skorzystania z oferowanych zniżek – jednorazowy, okresowy czy też zakupiony w ofercie specjalnej. Akcja dotyczy także biletów na pociągi „Dragon” i „Słoneczny”. Nie biorą w niej udziału jedynie bilety ZTM i WKD zakupione w ramach oferty „Wspólny Bilet ZTM – KM – WKD”. Na skorzystanie ze zniżkowego biletu do instytucji kultury pasażerowie mają czas do 30 dni po upływie terminu ważności biletu na pociąg.

Akcja trwa od 23 stycznia do 31 grudnia 2017 roku. Listę partnerów akcji można znaleźć na stronie poświęconej akcji: dokultury.mazowieckie.com.pl, w spotach emitowanych w pociągach KM, a także na plakatach i ulotkach promujących akcję. Regulamin akcji „Koleją do Kultury” jest dostępny w siedzibie KM, na stronie internetowej dokultury.mazowieckie.com.pl oraz u partnerów akcji promocyjnej.