„Generalnie o lotnictwie” z gen. dyw. (R) pil. Franciszkiem MACIOŁĄ”

Data wydarzenia: 28 maja 2019

Muzeum Sił Powietrznych miało przyjemność gościć w Auli im. płk. pil. Jerzego Bajana, gen. dyw. (R) pil. Franciszka Maciołę. Było to kolejne spotkanie w ramach cyklu „Generalnie o lotnictwie”. Bohater spotkania jest absolwentem dęblińskiej „Alma Mater”, którą ukończył jako prymus  w 1967 roku. W swojej lotniczej karierze zawodowej służył na wielu odpowiedzialnych stanowiskach – dowodził pułkiem, związkiem taktycznym czy tez związkiem operacyjnym 4 Korpusu Lotniczego w Poznaniu.

Instruktor i wychowawca wielu lotników polskich, odszedł do rezerwy w 2004 roku.

W dalszym ciągu aktywny społecznie m.in. w Radzie Miasta Poznania. Obecnie pełni funkcję prezesa Zarządu Głównego Stowarzyszenia Seniorów Lotnictwa Wojskowego RP. Był inicjatorem odlania dwóch replik dzwonu pamiątkowego Franciszka Żwirko i Stanisława Wigury, z których jedną możecie Państwo podziwiać w naszej placówce.

W spotkaniu uczestniczyli kadra, podchorążowie i studenci Lotniczej Akademii Wojskowej, przedstawiciele 4 Skrzydła Lotnictwa Taktycznego oraz emerytowani żołnierze Oddziału Dęblińskiego SSLW RP.

Gość w wystąpieniu przedstawił historię swojej kariery zawodowej w szerokim kontekście zmian jakie dokonywały się w lotnictwie na przełomie XX i XXI wieku, w tym proces wejścia  Sił Powietrznych  RP, w struktury  NATO. Odpowiedział również na szereg szczegółowych pytań dotyczących lotnictwa. Na zakończenie gen. Franciszek Macioła dokonał wpisu w Księdze Pamiątkowej MSP.

Spotkania z ciekawymi i wybitnymi ludźmi lotnictwa będą dalej kontynuowane, o czym będziemy informować sympatyków i pasjonatów lotnictwa.

Więcej informacji, nt. naszego gościa znajdziecie Państwo w poprzednim artykule (proszę kliknąć)