Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Światowy Dzień Rekonstrukcji Historycznej

Data rozpoczęcia: 14 kwietnia 2024 10:00 | Data zakończenia: 14 kwietnia 2024 17:00

14 kwietnia – Światowy Dzień Rekonstrukcji Historycznej

 

Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie serdecznie zaprasza wszystkich entuzjastów historii do wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia oraz do pogłębienia swojej wiedzy na temat minionych epok, nie tylko tych związanych z lotnictwem🛩️.

 

W niedzielę, 14 kwietnia, od godziny 10:00 do 17:00, przygotowaliśmy dla Państwa szereg dodatkowych atrakcji!
Będziecie mieli okazję odkryć fascynujące historie sięgające najdawniejszych czasów, aż po te, które są nam dzisiaj bliższe. To wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w świat przeszłości w towarzystwie pasjonatów i ekspertów. Dołączą do nas również wyjątkowi goście:
🏛️Stowarzyszenie na rzecz popularyzacji kultury antycznej „Hellas et Roma”,
🪖Damian Kurek – „Broniowy Zakątek”, prezentujący mobilną wystawę replik historycznych jednostek broni,
👑Grupa Rekonstrukcji Historycznej KARDASZ
👮Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariatu w Radomiu,
🧑‍🚒Ochotnicza Straż Pożarna z Brzezin.W programie czekają na Was niezapomniane atrakcje, takie jak pokazy sylwetek rekonstruktorów, „strzelanie” z karabinu przeciwlotniczego, pokazy walk gladiatorów oraz możliwość odbycia treningowej walki z nimi, prezentacja pt. „Szkoła Obrony Powietrznej” i wiele innych! 🎉 Chodzą słuchy, że audiencję złoży nam nawet sam KRÓL! 🤫

 

Oto i jest! Wyczekiwany program naszego wydarzenia! 📝 Dla Państwa wygody sesję pokazową zaplanowaliśmy dwukrotnie – przed oraz po południu. Będzie również czas na indywidualną „Podróż w czasie”, czyli odwiedzanie stoisk rekonstruktorów obecnych na terenie Muzeum.

 

10:00 – “Rozwieramy wrota historii” – otwarcie Muzeum i start wydarzenia

10:10 – 11:00 – ”Podróż w czasie” – wybierz się w magiczną wyprawę, podczas której spotkasz polskiego lotnika z okresu II wojny światowej, VXII wiecznego szlachcica, strażaka i policjanta sprzed 100 lat, zobaczysz czym walczyli polscy żołnierze na różnych frontach, a nawet będziesz mógł zostać starożytnym wojownikiem i spróbować swoich sił na Arenie Walk w “Szkole Małego Gladiatora”. Indywidualne zwiedzanie stoisk grup rekonstrukcyjnych.

11:00 – 11:30 – „Antyczny Świat” – pokazy walk gladiatorów i przedstawienie sylwetek historycznych w wykonaniu grupy „Hellas et Roma”.

11:30 – 12:00 – „Szkoła Obrony Powietrznej” z wykorzystaniem strzelającej repliki R.K.M. wz.28 Browning na podstawie przeciwlotniczej – zestrzel nieprzyjaciela wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu.

12:00 – 12:30 – „Mozaika przeszłości” – zanurz się w opowieściach z dawnych dziejów i posłuchaj:

Z kim był polski król pod Wiedniem?

Jak działa sikawka z 1900 roku?

Czym strzelał polski żołnierz do nieprzyjaciela?

Niekończące się opowieści prosto z kronik historii snuć będą: Król Jan III Sobieski i jego Świta, Historyczna Drużyna OSP Brzeziny, Damian Kurek „Broniowy Zakątek” oraz członkowie Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego.

12:30 – 14:00 – „Podróż w czasie”

14:00 – 14:30 – „Antyczny Świat”

14:30 – 15:00 – „Szkoła Obrony Powietrznej”

15:00 – 15:30 – „Mozaika przeszłości”

15:30  – 17:00 – „Podróż w czasie”

 

Wstęp do muzeum jest w cenie biletu zgodnie z naszym cennikiem. A dla tych, którzy postanowią aktywnie włączyć się w obchody Dnia Rekonstruktora i pojawią się w historycznych strojach, przewidujemy bilet za jedyne 1 złotówkę🪙 Dla Mieszkańców Powiatu Ryckiego obowiązują bilety promocyjne w cenie 5zł!

 

Zapraszamy serdecznie do Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie na niezapomnianą podróż przez historię!
Więcej szczegółów będziemy podawać na bieżąco w naszym wydarzeniu na Facebooku, a tymczasem zapraszamy serdecznie do zobaczenia zdjęć i przeczytania relacji z ubiegłorocznej edycji!

 

 

Szlachta Polska XVII wieku oraz Król Jan III Sobieski

Szanowni Państwo!
Mamy zaszczyt poinformować, iż podczas Światowego Dnia Rekonstrukcji Historycznej swą obecnością zaszczyci nas sam KRÓL!
Poniżej tekst pisma, które osobiście do nas skierował:
Recommendatio rex
A jako to do nas informacyje docierają, co 14 aprila a.d. 2024 w grodzie Dęblinem zwanym stawią się ci, co historyję dawniejszą przybliżają, przeto i My Jan III Rex et Maria Kazimiera Regina na one wydarzenie przybędziemy. Wraz z majestatem naszym na okoliczność oną staną przyjaciele dworu exempli gratia: Familija Hetmana Kalinowskiego, Miecznik Rycki, któren o broni białej prawić będzie a tako też i Podkomorzy Kijowski, któren pasy szlacheckie w dalekiej Persyji tkane zaprezentuje. A kto by jeszcze pasa kontuszowego wiązać nie umiał, przeto u Imć Podkomorzego rady w onym zajęciu zasięgnąć może. W przezacnym gronie dworu naszego takoż i inni znamienici goście przybędą, co też i swoim strojem i wiedzą zachwycą a zwłaszcza o XVII wieku prawić z nimi będzie można.
Jan Król

HELLAS ET ROMA

Stowarzyszenie na rzecz popularyzacji kultury antycznej „Hellas et Roma” powstało w 2001 roku. Grupa skupia się na ukazywaniu świata antycznego nie tylko ze strony militarnej. Posiada kilkanaście różnych i unikatowych projektów rekonstrukcyjnych, takich jak: Gladiatorzy, Hoplici, Rzymscy legioniści czy antyczna kuchnia.
W Muzeum Sił Powietrznych podczas Światowego Dnia Rekonstrukcji będą prezentowane sylwetki: legionisty rzymskiego z I w. n.e., barbarzyńcy antycznego z terenów dzisiejszej Polski, kartagińskiego hoplity oraz kilku gladiatorów. Na stanowisku będzie można zapoznać się z wyposażeniem i ubiorem tychże sylwetek oraz różnicami pomiędzy nimi. W trakcie wydarzenia planowane są pokazy walk gladiatorów oraz szkoła małego gladiatora, dodatkowo będzie możliwość przymierzenia ekwipunku antycznego.

Grupa rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej - Komisariat w Radomiu

Grupa rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu powstała w 2010 roku. Specjalizuje się w pokazywaniu umundurowania Policji Państwowej z lat 1920 – 1936 oraz zmian jakim podlegała umundurowanie policyjne, uzbrojenia i wyposażenia przedwojennych stróżów prawa. Grupa dysponuje dioramą tematyczną związaną z bronią /karabinami/ używanymi przez polskie formacje wojskowe w latach 1914 – 1920 oraz przez Policję Państwowa (wystawie broni towarzyszy narracja pt. „Opowieść o karabinie”), jak również dioramą, na której eksponowane są artefakty policyjne tj. odznaki i oznaki, dokumenty, regulaminy, dokumenty tożsamości z okresu II R.P., włącznie z oryginałem ustawy o Policji Państwowej z dn. 24 lipca 1919 rok, środki przymusu bezpośredniego /pałki i kajdanki z epoki/ itp.
Grupa wykonuje również pokazy pt. „Szkoła Obrony Powietrznej” z wykorzystaniem repliki R.K.M. wz.28 Browning na podstawie przeciwlotniczej, w których przybliża determinanty związane z strzelaniem do celów powietrznych.
Grupa tworzy Oddział Radomski, łódzkiego Stowarzyszenia „Rodzina Policyjna 1939 r.”.
Komendantem Grupy jest podkomisarz Paweł Łuk – Murawski.

HISTORYCZNA DRUŻYNA OSP BRZEZINY

Sikawka z 1900 roku, hełm świecący w ciemności czy dzwon wykonany z wojennej łuski. To tylko niektóre z eksponatów, jakie można podziwiać w Brzezinach. Strażacy OSP chcąc ocalić od zapomnienia pamiątki po swoich dziadkach stworzyli salę tradycji na poddaszu swojej remizy. Sikawka z 1900 roku – jest jedną z cenniejszych pamiątek Nie brakuje też węży strażackich. Od parcianego z lat 40. do współczesnych, prądownice, rozdzielacze, gaśnice i hydronetki. Te ostatnie zastępowały niegdyś gaśnice. Można podziwiać elementy umundurowania: pasy, mundury oraz toporki i bosaki oraz pokaźną ekspozycję hełmów. Od mosiężnych z lat 1900-1920 przez bakielitowe, stalowe i współczesne plastikowe. Jeden zwraca szczególna uwagę. Metalowy, niemiecki hełm świeci w ciemnościach. jest pokryty specjalną farbą. 

Druhowie brzezińskiego OSP od 2015 roku tworzą Drużynę Historyczną OSP, posiadającą umundurowanie wzorowane na strojach strażaków z  lat 30-tych XX wieku. Podczas Światowego Dnia Rekonstrukcji w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprezentują swoje zbiory eksponatów zgromadzonych w Izbie Tradycji. Nie zabraknie również pokazów wykorzystania  historycznych sprzętów strażackich.

Broniowy Zakątek

Damian Kurek – na co dzień jest opiekunem wystaw i przewodnikiem w Muzeum Sił Powietrznych, prywatnie, jako pasjonat historii i militariów, działa tworząc swój “Broniowy Zakątek”. Posiada zrekonstruowane mundury historyczne oraz bogatą kolekcję replik uzbrojenia używanego w różnych okresach historii przez Wojsko Polskie. Swoją pasją bardzo chętnie dzieli się z uczniami szkół podstawowych i średnich oraz podczas wydarzeń muzealnych.
Podczas Światowego Dnia Rekonstrukcji w MSP zaprezentuje się w mundurze lotniczym majora dyplomowanego pilota polowego wz. 36. Oprócz tego na stanowisku będą przedstawione repliki broni palnej, białej, przeciwpancernej, przeciwlotniczej i inne oprzyrządowanie militarne. Z kolekcji można wyróżnić takie unikaty jak: CKM Browning wz. 30, legendarny karabin przeciwpancerny „Ur” wz.35, moździerz wz. 31, czy nieco starszy topór wojenny z wbudowanym pistoletem z XVII wieku. Ponadto na stoisku można będzie poczęstować się łuską karabinową lub pistoletową.

Dzień Rekonstrukcji Historycznej 2023 r.