- Strona główna
- /
- Wydarzenia
- /
- Aktualności
- /
- Światowy Dzień Rekonstrukcji Historycznej
Światowy Dzień Rekonstrukcji Historycznej
14 kwietnia – Światowy Dzień Rekonstrukcji Historycznej
Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie serdecznie zaprasza wszystkich entuzjastów historii do wspólnego świętowania tego wyjątkowego dnia oraz do pogłębienia swojej wiedzy na temat minionych epok, nie tylko tych związanych z lotnictwem.
Będziecie mieli okazję odkryć fascynujące historie sięgające najdawniejszych czasów, aż po te, które są nam dzisiaj bliższe. To wyjątkowa okazja, by zanurzyć się w świat przeszłości w towarzystwie pasjonatów i ekspertów. Dołączą do nas również wyjątkowi goście:
Damian Kurek – „Broniowy Zakątek”, prezentujący mobilną wystawę replik historycznych jednostek broni,
Grupa Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej Komisariatu w Radomiu,
Ochotnicza Straż Pożarna z Brzezin.W programie czekają na Was niezapomniane atrakcje, takie jak pokazy sylwetek rekonstruktorów, „strzelanie” z karabinu przeciwlotniczego, pokazy walk gladiatorów oraz możliwość odbycia treningowej walki z nimi, prezentacja pt. „Szkoła Obrony Powietrznej” i wiele innych! Chodzą słuchy, że audiencję złoży nam nawet sam KRÓL!
Oto i jest! Wyczekiwany program naszego wydarzenia! 📝 Dla Państwa wygody sesję pokazową zaplanowaliśmy dwukrotnie – przed oraz po południu. Będzie również czas na indywidualną „Podróż w czasie”, czyli odwiedzanie stoisk rekonstruktorów obecnych na terenie Muzeum.
10:00 – “Rozwieramy wrota historii” – otwarcie Muzeum i start wydarzenia
10:10 – 11:00 – ”Podróż w czasie” – wybierz się w magiczną wyprawę, podczas której spotkasz polskiego lotnika z okresu II wojny światowej, VXII wiecznego szlachcica, strażaka i policjanta sprzed 100 lat, zobaczysz czym walczyli polscy żołnierze na różnych frontach, a nawet będziesz mógł zostać starożytnym wojownikiem i spróbować swoich sił na Arenie Walk w “Szkole Małego Gladiatora”. Indywidualne zwiedzanie stoisk grup rekonstrukcyjnych.
11:00 – 11:30 – „Antyczny Świat” – pokazy walk gladiatorów i przedstawienie sylwetek historycznych w wykonaniu grupy „Hellas et Roma”.
11:30 – 12:00 – „Szkoła Obrony Powietrznej” z wykorzystaniem strzelającej repliki R.K.M. wz.28 Browning na podstawie przeciwlotniczej – zestrzel nieprzyjaciela wraz z Grupą Rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej – Komisariat w Radomiu.
12:00 – 12:30 – „Mozaika przeszłości” – zanurz się w opowieściach z dawnych dziejów i posłuchaj:
Z kim był polski król pod Wiedniem?
Jak działa sikawka z 1900 roku?
Czym strzelał polski żołnierz do nieprzyjaciela?
Niekończące się opowieści prosto z kronik historii snuć będą: Król Jan III Sobieski i jego Świta, Historyczna Drużyna OSP Brzeziny, Damian Kurek „Broniowy Zakątek” oraz członkowie Fundacji Historycznej Lotnictwa Polskiego.
12:30 – 14:00 – „Podróż w czasie”
14:00 – 14:30 – „Antyczny Świat”
14:30 – 15:00 – „Szkoła Obrony Powietrznej”
15:00 – 15:30 – „Mozaika przeszłości”
15:30 – 17:00 – „Podróż w czasie”
Wstęp do muzeum jest w cenie biletu zgodnie z naszym cennikiem. A dla tych, którzy postanowią aktywnie włączyć się w obchody Dnia Rekonstruktora i pojawią się w historycznych strojach, przewidujemy bilet za jedyne 1 złotówkę! Dla Mieszkańców Powiatu Ryckiego obowiązują bilety promocyjne w cenie 5zł!
Więcej szczegółów będziemy podawać na bieżąco w naszym wydarzeniu na Facebooku, a tymczasem zapraszamy serdecznie do zobaczenia zdjęć i przeczytania relacji z ubiegłorocznej edycji!
Szlachta Polska XVII wieku oraz Król Jan III Sobieski
HELLAS ET ROMA
Grupa rekonstrukcji Historycznej III Okręgu Policji Państwowej - Komisariat w Radomiu
HISTORYCZNA DRUŻYNA OSP BRZEZINY
Sikawka z 1900 roku, hełm świecący w ciemności czy dzwon wykonany z wojennej łuski. To tylko niektóre z eksponatów, jakie można podziwiać w Brzezinach. Strażacy OSP chcąc ocalić od zapomnienia pamiątki po swoich dziadkach stworzyli salę tradycji na poddaszu swojej remizy. Sikawka z 1900 roku – jest jedną z cenniejszych pamiątek Nie brakuje też węży strażackich. Od parcianego z lat 40. do współczesnych, prądownice, rozdzielacze, gaśnice i hydronetki. Te ostatnie zastępowały niegdyś gaśnice. Można podziwiać elementy umundurowania: pasy, mundury oraz toporki i bosaki oraz pokaźną ekspozycję hełmów. Od mosiężnych z lat 1900-1920 przez bakielitowe, stalowe i współczesne plastikowe. Jeden zwraca szczególna uwagę. Metalowy, niemiecki hełm świeci w ciemnościach. jest pokryty specjalną farbą.
Druhowie brzezińskiego OSP od 2015 roku tworzą Drużynę Historyczną OSP, posiadającą umundurowanie wzorowane na strojach strażaków z lat 30-tych XX wieku. Podczas Światowego Dnia Rekonstrukcji w Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie zaprezentują swoje zbiory eksponatów zgromadzonych w Izbie Tradycji. Nie zabraknie również pokazów wykorzystania historycznych sprzętów strażackich.