Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz święto 3 Maja

Data wydarzenia: 30 kwietnia 2016

Dn. 29.04.2016 na placu musztry przy pomniku Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt, odbyły się uroczyste obchody Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej oraz rocznicy uchwalenia Konstytucji 3 maja Rzeczypospolitej Obojga Narodów. W uroczystości wzięły udział pododdziały dęblińskich jednostek wojskowych, przedstawiciele samorządu, policji, służb mundurowych, duchowieństwa, naszego muzeum oraz licznie zgromadzeni mieszkańcy Dęblina.

29.04.2016 Święto Flagi - Pomnik Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt (2)29.04.2016 Święto Flagi - Pomnik Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt

29.04.2016 Święto Flagi - Pomnik Bohaterskim Lotnikom Dęblińskiej Szkoły Orląt(3)Dzień Flagi Muzeum Sił Powietrznych w Dęblinie

Dzień 2 maja jest szczególny z wielu względów:

2 maja 1945 r. żołnierze 1 Pułku Artylerii Lekkiej 1 Dywizji Piechoty im. Tadeusza Kościuszki zawiesili polską flagę na szczycie Kolumny Zwycięstwa w Berlinie.

W okresie od 1946 roku do roku 1990, kiedy święto 3 Maja było zakazane przez władze, w dniu 2 maja obywatele musieli zdejmować flagi, tak by nie pozostały one do dnia zakazanego święta. Od 2004 roku 2 maja obchodzony jest jako Dzień Flagi Rzeczypospolitej Polskiej. Tego dnia obchodzimy również Dzień Polonii i Polaków za Granicą.

Święto 3 Maja jest świętem Konstytucji, wprowadzonym dla upamiętnienia momentu uchwalenia przez Sejm Wielki Konstytucji Rzeczypospolitej Obojga Narodów dnia 3 Maja 1791 r.